Hıristiyanlıkta şiddet eylemlerini meşrulaştıran teolojik söylemler
Theological discourses which justify violence in christianity
  1. Tez No: 214373
  2. Yazar: FATIMA GÜL ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hıristiyanlıkta Siddet Eylemlerini Mesrulastıran Teolojik Söylemler? adlı çalısmamızda Hıristiyan inancının ve birtakım dogmalarının Hıristiyanlar tarafından, ötekilere karsı uyguladıkları siddeti mesrulastırmak için kullanıldıgını hesaba katarak, din ve siddet arasındaki iliskiyi inceledik. Bunu yaparken amacımız, Hıristiyanlıgın baslı basına bir siddet dini oldugunu göstermek degil, baglılarının gerçeklestirdikleri siddet eylemlerini mesrulastırmak için kendi inanç ve dogmalarından nasıl beslendiklerini göstermektir. Bu çalısmayla, ayrıca kefaret ve kristoloji gibi bir takım Hıristiyan dogmalarının, Hıristiyanları ötekilere karsı siddet kullanımına sevk ettigini kanıtlamak istemekteyiz. Çalısmamız üç ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, siddet içeren Yeni Ahit ifadelerini analiz ettik. kinci bölümde, siddete neden olan bazı faktörleri ve bunların Matta ncili'ndeki yansımalarını inceledik. Üçüncü ve son bölümde ise özellikle kefaret, klasik kristoloji ve haklı savas gibi birtakım Hıristiyan dogma ve inançlarına deginerek, bu inanç ve dogmaların Hıristiyanlarca nasıl siddete dayanak yapıldıgını açıkladık. Çalısmamızın sonunda su sonuçlara ulastık: Hıristiyanlık da dâhil olmak üzere dinlerin hiç biri baglılarını siddete tesvik etmez. Ancak dinlerin baglıları, inanç esaslarını ve dogmalarını uyguladıkları siddete referans olarak kullanmaktadır. Bunu hesaba katarak su karara vardık: Hıristiyanlıktaki siddetin kaynagı sa'nın kendisi ve ögretisi degil, sa sonrası kurumsallasma süreci boyunca üretilen kutsal metinler ve teolojik dogmalardır.
Özet (Çeviri)
In the study named ?Theological Discourses Which Justify Violence in Christianity? we examine the relationship between religion and violence by taking into account the fact that some Christian beliefs and dogmas have been used by Christians to justify their own violences towards the others. By doing this, our aim is not to show that Christianity itself is a violent religion, but its adherents misused their fatihs and dogmas in order to legitimate their violent activities. In this study we also want to demonstrate that some Christian dogmas such as atonment and christology have led Christians to do violence towards the others. Our study consists of three main chapters. In the first chapter we analysed some statements of the New Testament concerning violence. In the ssecond chapter we examined some factors which lead to violence and their reflections in the Gospel of Matthew. In the final chapter first of all we dealt with some Christian dogmas and beliefs such as atonment, classical christology and the theory of just war and then we tried to make clear how these doctrines have been used by Christians as source of violence. In the end of our study we reached the following conclusion: Religions don?t urge their follower to do violence. Followers of religions try to justify their violent activities by refering to their religious beliefs and doctrines. By taking into account this point we concluded that the source of violence in Christianity is the sacred texts and theological dogmas which have been produced during the process of insitutionalisaiton of Christianty after Jesus.