Samsun sağlık ocakları planlamasına mekansal yaklaşım
The local attitute of plannig of the first degree medical foundation in Samsun
  1. Tez No: 214372
  2. Yazar: İLKNUR SARAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Salık corafyası giderek gelimekte olan bir corafya dalıdır. Salık corafyasında iki yaklaım vardır. Biri hastalıkların yeryüzündeki daılımını, dieri ise salık hizmetlerinin corafi daılımını inceler. Bu çalımada ikinci yaklaım ele alınmıtır. Çünkü günümüzde salık hizmetlerinin planlanması ülkelerin kalkınma politikalarında önemli bir yer tutmaktadır. Aratırma sahası olarak, Samsun ili merkez ilçe Büyükehir belediyesine balı Atakum, lkadım, Gazi ve Canik Belediyelerinin sınırları içerisindeki toplam 20 merkez salık ocaının hizmet alanları belirlenmitir. Amaç; ilk olarak Samsun'daki salık ocaklarının mevcut durumunun (kapasitesi, verilen salık hizmetlerinin çeidi ve kalitesi, çalıan personel sayısı ve salık hizmetinden yararlanan nüfusun miktarı ve yapısal özellikleri) ortaya konmasıdır. kinci olarak da halkın salık ocaklarını kullanım amaçları, salık ocaklarından beklentileri ve salık ocaklarında gördükleri eksikliklerin deerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The Medical Geography is a geography branch which has been developing gradually.There are two approaches in medical geography. One of them examines the distribution of illness in the earth and the other one examines the geographical distribution of medical facilities. In this study the second one has been focus on because of the fact that planning medical facilities are one of the most important part in the countries of improvement politics. As research field, facility field of totally 20 first degree medical foundations which are in the frontier of Atakum, Ilkadım, Gazi and Canik manucipality which are in the border to Samsun province central district metropol city manucipality. First of all, the aim is to put forward the present situation of the first degree medical foundation in Samsun (capacity, quality and the sort of the given medical facility, the number of staff and the amount of the population which has been benefit from the medical facilities and the population?s structural features. The second one is to evaluate the aim of using the first degree medical foundation, people?s expectations and defectiveness people have realized in the first medical foundation