Orta öğretim kurumlarındaki yöneticilerin güç tarzları ile çatışmayı yönetme tarzları arasındaki ilişki
The relationship between the power style and style to manage the conflict by the managers at the secondary education associations.
- Tez No: 214402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVAL AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Etkin yöneticinin çalısanların örgüte olan katkısını arttırdıgı ve bunun ancak gücün dogru kullanımıyla mümkün oldugu asikardır. Çünkü yöneticinin güç tarzı, çalısanlarla ilgili birçok sonucu etkilemektedir. Yöneticilerin kisi ve grupları etkileme gücüne sahip olabilmesi, onları hedeflerine uygun motive edebilmesi etkin bir yönetim açısından önem tasır. Güç olgusu yönetim kademelerinde olsun veya olmasın insan iliskilerinin söz konusu oldugu her ortamda geçerlidir. Yöneticiler sahip oldukları güç kaynaklarını islevsel hale getirebilmek için, en uygun sekilde kullanmalıdırlar. Bu arastırmanın genel amacı; stanbul li Bakırköy lçesi'ndeki orta ögretim kurumlarındaki yöneticilerin güç tarzı ile çatısmayı yönetme tarzı (ögretmen tarafından algılanan) arasındaki iliskiyi belirlemektir. Arastırmada anket uygulaması yapılmıstır. Anketlerden elde edilen veriler frekans analizi, korelasyon, faktör analizi kullanılarak analiz edilmis ve yorumlanmıstır. Arastırmanın yapıldıgı okullarda okul yöneticilerinin çatısmayı yönetim tarzının ile (ögretmen tarafından algılanan) güç tarzlarının genel olarak iliskili olmadıgı görülmüstür. Sonuç olarak arastırmaya katılan bütün ögretmenlerin yöneticilerinin güç tarzları ile çatısmayı yönetme tarzları arasında iliskiyi algılayamadıkları ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
It is obvious that effective manager increase the contribution of the employees to the organisation and this can be achieved by using the power properly. Because the power style of the manager effects the efficiency of the employees. It is important to have an effective management that the managers have power for guiding the persons and groups in motivating them to the goals to be achieved. Concept of power is valid at every environment in the human relations at every level of management. The managers have to use their power sources in the most proper way to make them fully functional. The main purpose of this study is to determine the relationship between the power style and style to manage the conflict (perception by teacher) by the managers at the secondary education associations at Bakırköy district at Istanbul During the search; questionnaires has been used and the data obtained by questionnaires has been analysed and commented by frequency analysis, correlation and factor analysis . At the schools where the search has been carried out, it has been found that style of school managers to manage the conflict (perception by the teachers ) and the power style has no relation. As a result it has been found that all teachers joined to this search could not percept the relationship between their managers? power style and style to manage the conflict.