19. yüzyıldan 21. yüzyıla iletişim, kültür ve medyada tarihsel süreç
The historical process of communication, culture and media from 19th to 21th century
  1. Tez No: 214404
  2. Yazar: İPEK COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜNSAL OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İletişim olgusu dil, ideoloji, kitle iletişimi, kültür kavramları ile değerlendirilmiştir. Eski toplumlardan günümüze kadar gelinen süreç içinde zaman ve mekan kavramları ile kitle iletişiminde toplumların geçirdikleri evrim değerlendirilmiştir. Kıtalar üzerinde farklı kültürlerin XIX. yüzyıl ile geçirdikleri değişimin, kültür ve iletişim kuramcıları tarafından yapısal ve işlevsel incelenişidir. Bu çalışma XIX. yüzyıldan XXI. yüzyıla kadar gelinen aşamanın farklı bakış açıları ile değerlendirilmesidir. Kültür endüstrisi ürünlerinin gelişim süreci içinde toplumlara getirdiği yabancılaşma ve tekelleşme olguları, yüzyılların toplumlar üzerinde farklılaştırıcı etkileri, algısal düzeyde tutum, kanaat ve davranış şekillenmesi açısından değişimsel değerleri açıklanmaktadır. Medyanın (basının) ve kitle iletişim araçlarının gelişiminin ideolojik ve kuramsal bakış açısı ile çözümlenmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, communication phenomena is evaluated by language, ideology and mass communication concepts. Within the process from the ancient societies to the present, the mass evolution in mass communication is evaluated by the concepts of space and time. It is the structural and functional research of the alteretion of different cultures on the lands within the 19th century. In this study, the stage from the 19th century to 21th century is defined by different point of view. This thesis includes the analysis of the development in the mass media and media with ideological and theoretical point of view