Türk eğitim sisteminin tarihsel gelişimi ile yabancı okullarının bu sistem üzerine etkileri
The historical devolepment of turkish national education system and the effects of foreign schools in this system
  1. Tez No: 214405
  2. Yazar: FİLİZ TOPÇU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVAL AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Türk Egitim Sisteminin geçmisi binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Türk Egitim Sistemi bugünkü haline gelene kadar çesitli unsurlarla sekillenmistir. Bu unsurlardan oldukça önemli bir tanesi Yabancı Okullarıdır. Türklerin geleneksel medrese egitiminden modern egitime geçisinde Yabancı Okullarının rolü ve katkısı fazladır. Yabancı Okulları yaptıkları çalısmalarla Türk kültür, ekonomi ve siyasi alanlarına etki etmislerdir. Yetistirdikleri ögrenciler devlet ve toplum alanında önemli yerlere gelmislerdir. Bu yolla okulların etkileri daha da artmıstır. Yabancı Okulları yaptıkları misyonerlik çalısmalarıyla Osmanlı mparatorlugu ülke bütünlügüne zarar vermislerdir. Yabancı Okulları, zararlı çalısmalarının yanı sıra Türk Egitim Sisteminin yenilesmesine ise katkıda bulunmuslardır. Sonuç olarak bu okullar Modern Türkiye'nin Egitim Teskilatına ve okul modeline örnek olmuslardır.
Özet (Çeviri)
The foundation of Turk education system laid down thousand years ago. Turk Education System has taken shape by various elements until it comes to its today's case. One of these important elements is Foreigner Schools. These schools have big role on the passing from the Turks Traditional muslim theological school education to modern education.These schools have effected the Turkish culture,the economy and the policy by their workings.The students they raised ,have come to important classes in the state and the community. By this way the effects of these schools have increased. At the same time, they have harmed the Ottaman Empire state integrity by their missionary works. Foreigner Schools have contributed to development of Turk education system. As a result they have formed a model for education organization and schools model of modern Turkey.