Dağıtım kanalı satış şekli-perakendecilik
Distrubiton way selling way-merchant of retail
- Tez No: 214403
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVAL AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Perakendecilik, tüketici ve ürün (özellikle tüketim maddeleri) üreticileri arasındaki dagıtım zincirinin son halkasıdır. Perakendecilik, mal ve hizmetlerin satın alınması ve tüketimi asamasında devreye giren faaliyet koludur. Perakendecilik, bir toplumdaki pazarlama, dagıtım ve hatta öteki ekonomik etkinliklerin önemli bir bölümünün tüketiciler tarafından görünen yüzüdür. Perakende sektörü Dünyada ve Türkiye'de en hızlı gelisen sektörlerden biridir. Sektördeki gelisme sürecine baglı olarak isletme tiplerinin yogunlugu yönünden degismeler olabilmekle birlikte, günümüz perakendeciligi bu isletme tiplerinin sayısal gelisimi, ciro payı, istihdam katkısı, teknolojik düzeyi gibi göstergeler açısından karakterize edilmeye baslanmıstır. Perakende sektörü, ulusal ve uluslararası üreticilerin ürünlerini tüketicilerle bulusturdugu büyük bir hizmet platformudur. Bir ülkenin ekonomik yapısının standartlarını, rekabetçiligini, canlılıgını ve sosyal yapısının karakteri ile çagdaslıgını perakende sektörünü gözlemleyerek yorumlamak mümkündür. Dünyada perakende sektörünün dogru stratejiler belirleme ve fırsatları degerlendirme yetenegi ile hızla büyümektedir. Ekonomideki büyüme rüzgarları perakende sektörünü etkisi altına almaktadır. Sektöre dair olumlu göstergeler beraberinde birlesmeleri, satın almaları ve kıyasıya rekabeti getirmektedir. Önümüzdeki yıllarda da sektörü önemli fırsatlar dolayısıyla yogun bir rekabet ortamı beklemektedir. Türkiye perakende sektörü ülkemizin en büyük sektörlerinden birisidir. Perakende sektörünün en önemli paydaslarından olan“ Hızlı Tüketim ve htiyaç Malzemeleri ”nin pazar büyüklügü yaklasık 40 milyar USD' dir. Bu pazarın yaklasık 27 milyar USD' lık payı gıda ve temizlik pazarına, geri kalan 13 milyar USD' lık pay ise gıda- dısı pazarına aittir
Özet (Çeviri)
Retailing is the final distribution chain between the consumer and product producers (in particular consumer items). Retailing is the activity line stepping in the stage of buying and consuming the goods and services. Retailing is the other face of an important part of marketing, distribution and even other economical activities in a society seen by the consumers. Retailing sector is one of the sectors developing rapidly in the world and in Turkey. As related to the progressing process in the sector, there can be changes in the aspect of the density of enterprise types and today?s retailing has been started to be characterized in the aspect of the indicators such as digital progress, endorsement share, employment contribution and technological level of these enterprise types. The retailing sector is a great service platform that gets together the products of the national and international producers with the consumers. By observing the retailing sector, it is possible to interpret the standarts, competitiveness and aliveness of a country?s economical structure and the characteristic and contemporaneity of its social structure. In the world, the retailing sector has been growing rapidly by its ability of determining correct strategies and benefitting from the opportunities. The growing winds in economy have been affecting the retailing sector. The positive indicators of the sector have brought conjunctions, purchasing and cut-throat competition together with itself. In the years ahead, an intensive competition atmosphere shall be expected for the sector due to important opportunities. The retailing sector of Turkey is one of the greatest sectors of our country. The market size of ?Fast-Moving Consumer and Requirement Materials? , which is among the most important shareholders of the retailing sector is approximately 40 billion USD. The approximately 27 billion USD share of this market belong to the food and clean-up market, and the rest 13 billion USD belong to the market of out of food