Kariyer basamaklarında yükselme uygulamasına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' thougts about impelentation of raising career steps
  1. Tez No: 214427
  2. Yazar: İLKAY URAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY NARTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2005-2006 öğretim yılında, Bolu İli merkezinde bulunan ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin; öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında yükselme uygulamasına ilişkin görüşleri ortaya çıkarmaktır. Araştırmada kullanılan veriler, Bolu ili merkez ilköğretim okullarında çalışan toplam 604 öğretmen içinden ?basit tesadüfi örnekleme yöntemi? ile belirlenen 223 öğretmenden toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuyla toplanan veriler, yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma, bağımsız örneklemler için t testi (Independent Samples t Testi); bağımsız örneklemler için tek faktörlü varyans analizi (One-way Anova) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin önemli bir kısmı, öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında yükselme uygulamasının, öğretmenin saygınlık, tanınma ve başarılı olma bakımlarından sosyal statüsünü yükseltmesi, öğretme sürecindeki etkililiğini arttırma, iş doyumunu artırması, mesleki gelişimine imkan sağlaması, aidiyet duygusunun gelişmesini desteklemesi, yetenek ve becerilerini kullanma fırsatı sağlaması gibi konularda olumsuz düşünceye sahiptir. Bununla birlikte öğretmenlerin çok büyük bir bölümü, öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında yükselme uygulamasının; yeterince tartışılmadığını, başarı değerlendirmesinde kullanılan ölçütleri güvenilir kılmadığını, öğretmenlerin kariyer basamaklarındaki rollerini açık ve anlaşılır bir şekilde ortaya koymadığını, ücretlendirme açısından adaleti sağlayacak biçimde düzenlenmediğini düşünmektedir. Diğer yandan öğretmenlerin büyük bir bölümü, öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında yükselme uygulamasının; öğretmenlik mesleğine dinamizm kazandıracağı, öğretmenin mesleki yükselmesine imkan sağlayacağı ve öğretmenin kariyer geliştirme konusunda güdülenmesini artıracağı konularında olumlu düşünceye sahiptir. Ayrıca, öğretmenlerin büyük bir bölümü, öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında yükselme uygulamasının; eğitim çalışanları arasındaki eşitlik ilkesinin ihlal edilmesine yol açacağını, derecelendirmede siyasi kadrolaşmaya neden olacağını, öğretmenler arasındaki mesleki dayanışmayı azaltacağını, öğretmenler arasındaki mesleki paylaşmayı azaltacağını ve öğretmenleri sınava hazırlamak için özel kurs ve dershane v.b yerlerde eğitim alma arayışına iteceğini düşünmektedir. Kariyer basamaklarında yükselme uygulamasına ilişkin bazı ifadeler ile ilgili öğretmen görüşleri, cinsiyet ve kariyer basamaklarında yükselme sınavına girme durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Kariyer basamaklarında yükselme uygulamasına ilişkin her bir ifade ile ilgili öğretmen görüşleri, çalışma alanı, öğretmenlik kıdemi, yöneticilik deneyimi ve alınan ödül ve ceza değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the thoughts of the teachers in primary schools in Bolu province about the implementation of rising in carrier steps in teaching profession in 2005 ? 2006 academic years. The data used in this study collected from 223 teachers that identified by simple random sampling method from 604 teacher in primary schools in Bolu province. The datas collected by the questioners that prepared by the researcher is analyzed by descriptive statistic methods like percentage, frequency, mean and standard deviation and independent samples t- test and the dependent samples is analyzed by one way anova. According to the results of the study, the majority of the teachers have negative thoughts about implementation of raising career steps in terms of rise in their social status regarding respect and achievement, rise in the efficiency of teaching process, support of the development of commitment, increase in the job satisfaction and use of their abilities and skills. Moreover most of the teachers think that the implementation of raising career steps has not been discussed enough, the scales of performance evaluation are not reliable, teachers? roles in career steps are not defined clearly and explicitly and salaries are not arranged fairly. On the other hand, majority of the teachers think that implementation of raising career steps in teaching profession will cause dynamism to teaching profession, provide teachers professional rise and increase teachers? motivation towards their career development. Moreover, most of the teachers think that implementation of raising career steps in teaching profession will cause transgression of equality principle among employees in the field of education, result in political staffing in rating, decrease in collaboration among teachers, and push teachers to find out the way of getting training to be prepared for exams. The teachers? opinions regarding some items about implementation of raising career steps showed significant differences according to their gender and as to whether they entered the exam for rise in career step or not. The teachers? opinions regarding each item about implementation of raising career steps showed no significant differences according to their working environment, their length of service, their managerial experience and prize/punishment that they received.