Ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlerin kariyer basamaklarında yükselme sistemine ilişkin görüşleri
Opinions of high school teachers about the career promotion system
- Tez No: 898847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile yeniden uygulamaya konulan Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Sistemi uygulaması konusunda ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin ne düşündüklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2022 – 2023 öğretim yılında Isparta ilinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler ile sınırlı tutulmuştur. Örneklem alma yöntemi olarak kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi ile belirlenmiştir. Bu bağlamda çalışma grubunu Isparta'nın Yalvaç ilçesindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Ayrıca araştırmada „amaçlı örnekleme yöntemlerinden‟ maksimum, çeşitlilik örneklemesi“ kullanılmıştır. Buna göre araştırmaya Isparta'nın Yalvaç ilçesinde çeşitli ortaöğretim kurumlarında görev yapan 3 başöğretmen, 8 uzman öğretmen ve 10 öğretmenden oluşmak üzere toplam 21 öğretmen katılmıştır. Ayrıca katılan öğretmenlerin 15‟i erkek ve 6‟sı kadın öğretmenden oluşmaktadır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (Fenomenoloji) desenine uygun olarak çalışılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak araştırmanın verileri, ”Kişisel Bilgi Formu“nun ve ”Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı ile ilgili görüşme soruları (14 adet)‟‟ nın yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 5 tanesinin Öğretmenlik Meslek Kanunu ile yeniden uygulamaya konulan öğretmenlik kariyer basamakları sistemi hakkında olumlu, 11 tanesinin olumsuz düşünceye sahip oldukları, 5 tanesinin ise uygulama konusunda kararsız kaldıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Olumlu düşünen öğretmenlerin, uygulamanın öğretmenlerin performansına ve mesleki gelişimine olumlu katkısının olacağını, olumsuz düşünenlerin ise, uygulamanın öğretmenler arasında gruplaşmalara neden olacağı ayrıca bu durumun ve eşit işe farklı ücret uygulamasının öğretmenler arasında iş barışını bozacağı, veli ya da öğrencilerin unvan sahibi öğretmeleri tercih edebileceği, bu durumun da unvan sahibi olmayan öğretmenlerde yetersizlik hissi oluşturabileceği düşüncesine sahip oldukları bulgularına ulaşılmıştır. Uygulama konusunda karasız kalan öğretmenlerin, hem olumlu hem de olumsuz düşünceye sahip öğretmenlerin görüşlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Kariyer basamakları kriterlerinden; kariyer basamaklarında kıdemin esas alınmaması, merkezi sınav yapılması ve yapılan sınavın kolay olması, kariyer basamaklarında yükselmek için on yıllık sürenin uzun olması ve doğum izni/askeri görev gibi nedenlerle ücretsiz izne ayrılan öğretmenlerin bu sürelerin istenilen çalışma süresine eklenmemesi gibi kriterlerin öğretmenler tarafından benimsenmediği görülmüştür. Ayrıca kariyer basamakları yükselme sisteminden elde edilen hakların emekliliğe katkısının olmamasının emeklilikte ertelemeye neden olduğu, bu yüzden emeklilikte de devam etmesi gerektiği araştırmaya katılan bütün katılımcılar tarafından ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the opinions of high school teachers on the Career Advancement System (ÖKBS) reintroduced with the Law on the Teaching Profession. The research is limited to teachers working in high schools in Isparta in the 2022-2023 academic year. The convenience sampling method was used to determine the sample. In this context, the study group consists of volunteer participants working in high schools in Yalvaç district of Isparta. In addition, 'maximum diversity sampling' from 'purposeful sampling methods' was also considered in the research. Accordingly, a total of 21 teachers, consisting of 3 head teachers, 8 expert teachers, and 10 teachers working in various high schools in Yalvaç district of Isparta, participated in the research. Fifteen of the participating teachers were male and six of the teachers were female teachers. This research was conducted in accordance with the phenomenological method, as one of qualitative research methods. The data of the research were collected using a semi-structured interview form consisting of a“Personal Information Form”and“14 interview questions related to the Career Advancement Exam”. The study revealed that 5 out of 21 participating teachers had a positive opinion on the reintroduced career advancement system within the scope of the Law on the Teaching Profession, 11 teachers had a negative opinion, and 5 teachers were undecided about its implementation. It was found that the teachers who had positive views that the implementation would contribute to the performance and professional development of the teachers positively. However, the teachers with negative views indicated that the implementation would cause clustering among the teachers, and the application of different salaries for equal work would disrupt the peace of work among the teachers. Additionally, they expressed that parents or students could prefer teachers on higher levels, and this would create a feeling of inadequacy among teachers who are at beginning of their careers. The study revealed that teachers who are hesitant on the implementation of the career advancement system held a combination of both positive and negative perspectives expressed by their colleagues. It was observed that some of the career advancement criteria, such as not taking seniority into account in career ladders, conducting a central exam and the exam being easy, the long period of ten years to advance in career ladders, and the non-inclusion of these periods in the desired working period of teachers who take unpaid leave due to reasons such as maternity leave/military duty, were not welcomed by the teachers. All participants in the study stated that the lack of pension contributions for the rights acquired through career advancement systems leads to a delay in retirement, and therefore, these rights should also be continued in retirement.