Milli eğitim şura kararlarında Türkçe öğretim sorunu
Turkish teaching problem of the national education congress resolulitions
- Tez No: 214426
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu arastırmada; Türk Milli Egitim Suralarına genel bir bakıs, egitim Suralarının amaç ve görevleri, organizasyon biçimi konularında genel bir bilgi verilmistir.Birinci Milli Egitim Surasından baslayarak,On besinci Milli Egitim Surasına kadar Türkçe ögretiminin,hangi Sura kararlarında yer aldıgı, Sura kararlarındaki Türkçe ögretimi anlayısının,hükümet gündemine nasıl yansıdıgı, Türkçe ögretimi ile ilgili Sura kararlarının uygulamaya nasıl aktarıldıgı ve küresellesme sürecinde dil kirliliginin nasıl önlenebilecegi hakkında bilgiler sunulmustur. Dokümanter olarak incelen bu çalısmada eldeki belgelerin Türkçe ögretimi ile ilgili kararları incelenmistir. Denilebilir ki Anadil olarak Türkçe'nin en çok gündeme getirildigi Suralar ilk dördü olmustur .Onu izleyen dönemlerde Türkçe ögretiminin Suraların gündeminde yeterince yer almadıgı görülmüstür. Sonuç olarak; Milli Egitim Suraları danısma kurullarıdır.Alınan kararların, Tebligler dergisinde yer aldıktan sonra uygulamaya aktarılabilmesi mümkün olmaktadır.Her Sura dönemin egitim ve kültür biçimini yansıtmaktadır.Demokratik sisteme geçisle birlikte Sura kararlarının tümüyle uygulana bildigini söylemek zordur.ste bu sorunlar baglamında Türk Dili ve Türkçe derslerinin saglıklı ögretimi, Egitim politikalarının önemli bir konusu olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research general information about an overlook to the Tutkish national congreses,the purposes and missions of the Education congresses the style of the organization were given, From the first National Education congress until the 15.th national Education congress the teching of Turkish language in which the congress resolution was taken place how congress resolution about Turkish teaching reflected the goverment?s agendahow these resolutions were practiced and inglobalization pemod how language pollution would be prevented information was offered.The reseurch is a documantal examination.That era?s Education policies,goverment programs and congress resolutions comparisons had been continued. Consequently national Education congresses are advisory boards.Resolitions are published in the magazine then practised.Every congress are advisory boards. Resolitions are published in the magazine then practised.Every congress reflets the style of the Education and culture of that era with passing to democratic system it is hard to say that congress resolutions can be applied completely.It can be said that in the first four congresses Turkisk was broght to agenda as mother language.It can be said that in the advance erus Turkish teaching was not taken place enough. In the context these problems the sound teaching of Turkish language and Turkish lesons must be an impotant subject of the Education policies.