İlköğretimde görev yapan beden eğitimi ve sınıf öğretmenlerinin sosyal beceri düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması
The comparision of preliminary physical education and class teacher's social skill levels by some variables
  1. Tez No: 214432
  2. Yazar: MEHMET CANER ÖZÇEP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD MİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırmada beden egitimi ve sınıf ögretmenlerinin sosyal beceri düzeylerinin ve sosyal becerilerinin brans, cinsiyet ve meslek deneyimi degiskenlerine göre farklılasıp farklılasmadıgının belirlenmesi amaçlanmıstır. Tarama modelinde gerçeklesen bu arastırmaya , 2006-2007 egitim- ögretim yılı güz döneminde Zonguldak Merkez ve Kdz.Eregli ilçesine baglı ilkögretim kurumlarında görev yapan 31 bayan 55 erkek toplam 86 beden egitimi ve 31 bayan 55 erkek toplam 86 sınıf ögretmeni katılmıstır. Veriler, Riggio (1986) tarafından gelistirilen ve Yüksel (1998) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ? Sosyal Beceri Envanteri? ile toplanmıstır. Envanter; 90 maddeden olusmaktadır. Ölçegin altı alt boyutu bulunmaktadır. Her bir alt ölçek 15 maddeden olusmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde, betimsel istatistik, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve iliskisiz örneklemler için iki faktörlü ANOVA teknikleri kullanılmıstır. Anlamlılık düzeyi .05 olarak belirlenmistir. Arastırmada elde edilen sonuçlara göre, beden egitimi ve sınıf ögretmenleri sosyal beceri düzeyleri brans degiskenine göre, duyussal anlatımcılık, duyussal duyarlılık, sosyal anlatımcılık ve toplamda istatistiksel anlamda fark gösterirken, beden egitimi ve sınıf ögretmenlerinin sosyal beceri düzeyleri cinsiyet ve cinsiyet x brans degiskenlerine göre degismedigi ortaya çıkmıstır. Beden egitimi ve sınıf ögretmenlerinin sosyal beceri düzeyleri duyussal anlatımcılık alt ölçeginde brans degiskenine göre anlamlı farklılık gösterirken , cinsiyet, cinsiyet x brans degiskeni açısından anlamlı farklılık göstermemistir. Beden egitimi ve sınıf ögretmenlerinin sosyal beceri düzeyleri duyussal duyarlılık alt ölçeginde bransa göre anlamlı fark bulunurken cinsiyet, cinsiyet x brans degiskeni açısından anlamlı fark bulunamamıstır. Beden egitimi ve sınıf ögretmenlerinin sosyal beceri düzeyleri sosyal anlatımcılık alt ölçeginde brans degiskenine göre anlamlı farklılık gösterirken , cinsiyet, cinsiyet x brans degiskeni açısından anlamlı farklılık göstermemistir. Beden egitimi ve sınıf ögretmenlerinin sosyal beceri düzeyleri toplam puanda brans degiskenine göre anlamlı farklılık gösterirken , cinsiyet, cinsiyet x brans degiskeni açısından anlamlı farklılık göstermemistir Bransa, cinsiyet ve cinsiyet x brans degiskenine göre sosyal duyarlılık, duyussal kontrol ve sosyal kontrol alt ölçeginde beden egitimi ve sınıf ögretmenleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıstır. Sınıf ögretmenlerinin meslek deneyimine göre, duyussal anlatımcılık alt ölçeginde fark bulunurken duyussal duyarlılık, duyussal kontrol, sosyal anlatımcılık, sosyal duyarlılık, sosyal kontrol alt ölçeklerinde ve toplam puanda anlamlı fark bulunamamıstır. Beden egitimi ögretmenlerinin sosyal beceri düzeylerinin meslek deneyimi ile arasında istatistiksel olarak bir farka rastlanmamıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine and compare of Zonguldak and Karadeniz Eregli cities preliminary physical education teachers and primary school elementery school teachers? social skill levels by branches, gender and background. In pursuing this goal, 31 female and 55 male, with of total 86 primary physical education teachers and 31 female and 55 male with of total 86 celementery school teachers which were working at Zonguldak and Kdz. Eregli cities penticipated Data collected this study by usıng scale ? Social Skill ? that developed by Riggio (1986) and it was adapted to Turkish by Yuksel (1998). Has 90 questions and 6 subdimensions. Each subdimensions consist of 15 items. Data have been analysed statistically by using SPSS Windows packet programme. Percentage, Arithmetic Average, One Way Variance Analyse (ANOVA) and for unrelated variables two factor ANOVA and Scheffe have been carried out on these data. Significant level is determined with .05. As a result; according to variable there was a statisticly differences between physical education teacher and class teachers? emotional expressionism, emotional sensitivity, social expressionism andtotal but there was not significant differences between gender and common impact of gender and branche variables. There was a differences between physical education teachers and class teachers? emotional expressionism subdimension but there is not meaningfull difference between gender and common impact of gender x branche variables. There was a differences between physical education teachers and class teachers? emotional sensitivity subdimension but there is not meaningfull difference between gender and common impact of gender and branche variables. There was a differences between physical education teachers and class teachers? social expressionism subdimension but there is not meaningfull difference between gender and common impact of gender x branche variables. According to branch variable, there was a meaningfull differences between physical education teachers and class teachers? total social skill level points but there is not meaningfull difference between gender and common impact of gender and branche variables. According to branch, gender and common impact of branche x gender variables, there was not significant differences between physical education teachers and class teachers? social sensitivity, emotional control and social control subdimension. According to class teachers? back ground there was not meaningful differences at emotional sensitivity, emotional control, social expressionism, social sensitivity, social control subdimensions, however there was a difference at emotinal expressionism subdimension. Results indicated that there was not statisticly differences between social skill level physical education teachers.