Beden eğitimi öğretmenlerinin sınıf yönetimi anlayışları:Düzce ili örneği
Physical education teachers classroom management styles:The sample Düzce city
- Tez No: 214433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT MİRZEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu arastırma ile Düzce ilinde görev yapan beden egitimi ögretmenlerinin otokratik, demokratik ve ilgisiz sınıf yönetimi anlayıslarına iliskin görüslerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Tarama modelinde gerçeklesen bu arastırmaya, 2006-2007 egitim-ögretim yılı güz döneminde Düzce ilinde ilkögretim ve ortaögretim kurumlarında görev yapan 72 beden egitim ögretmeni katılmıstır. Toplanan anketlerin %72,2'si degerlendirmeye alınmıstır (52 Anket). Veriler; Terzi (2001) tarafından hazırlanan ?Ögretmenlerin Sınıf Yönetimi Anlayısları Anketi? ile toplanmıstır. Anket; iki bölüm ve 40 maddeden olusmaktadır. Birinci bölümde ögretmenlerin kisisel özellikleri ile ilgili; ikinci bölümde ise sınıf yönetimi anlayısları ile ilgili maddeler yer almaktadır. Verilerin çözümlenmesinde non-parametrik testlerden, Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıstır. Anlamlılık düzeyi .05 olarak belirlenmistir. Arastırmada elde edilen sonuçlara göre beden egitimi ögretmenlerinin demokratik sınıf yönetimi anlayısını yüksek düzeyde benimsedikleri, otokratik ve ilgisiz sınıf yönetimi anlayıslarını belirleyen maddelerin bazılarında ise otokratik ve ilgisizlik egilimi gösterdikleri bulunmustur. Beden egitimi ögretmenlerinin sınıf yönetimi anlayıslarına iliskin görüsleri cinsiyete, yasa, mezun olunan okula, mesleki pozisyona ve ögretmenlik yapılan okul türüne göre degismedigi; kıdem degiskeni ile ilgisiz sınıf yönetimi arasındaki farkın ise istatistiksel olarak anlamlı oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify the opinions of physical education teachers? (working in Düzce) autocratic, democratic and laissez-faire classroom management style. 72 physical education teachers who works in primary and high schools fall of 2006-2007 participated this study. Teachers selected vary scanning model. The data were collected through ?The Classroom Management Styles of Teachers? Questionnaire? which was prepared by Terzi (2001) and consisted of two parts with sum of 40 items. In analyzing the data non-parametric tests; Mann Whitney-U and Kruskal Wallis Tests were used .05 significance level was used in the statistical analyzis. The results of this study revealed that the teachers agree that they are at some extend autocratic and laissez-faire. Opinions of physical education teachers on classroom management styles don?t vary in terms of sex, age, school graduated, staff position and vocational position. Even though there wasn?t significant difference in terms of vocational experience on autocratic and democratic management style; there was significant difference in terms of vocational experience on laissez-faire management style.