İlkokul sınıf öğretmenlerinin, sınıf içi etkinlikler, ders başarıları ve kişilik özellikleri açısından kız ve erkek öğrencileri algılama biçimleri
The perception patterns of primary school teachers about pupils (girls and boys), concerning the sex and the experience of teachers
- Tez No: 52886
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, mesleki deneyimleri ve cinsiyetleri gözönüne alındığında, ilkokul sınıf öğretmenlerinin, sınıf içi davranışları, ders başarıları ve kişilik özellikleri açısından, kız ve erkek öğrencileri algılamaları biçimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni Antalya ili merkez ilçe sınırlan içinde yeralan tüm ilkokul ve ilköğretim okullarında 1995-1996 Eğitim Yılı'nda görev yapan sınıf öğretmenleridir, örneklem ise Antalya Merkez ilçede yeralan 15 adet okulda görev yapmakta olan toplam 310 sınıf öğretmeni olarak belirlenmiştir. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan, uzman ve öğretmen görüşleriyle desteklenen ve 55 maddeden oluşan anket yoluyla elde edilmiştir. Anket, öğrencilerin kişilik, sımf-içi etkinlikleri ve ders basanlarına ilişkin üç grup özellikten oluşmuştur. Anket, öğretmenlere 15.04.996 ve 06.05.1996 tarihleri arasında uygulanmıştır. Öğretmenlerin anket maddelerine verdikleri yanıtlann herbiri üzerinde frekans (f) ve yüzde (%) çalışmaları yapılmıştır. Araştırma sonuçlanna göre erkek ve kadm öğretmenler öğrencilerin kişilik özelliklerini, parantez içindeki oranlarla algılamaktadırlar: Öğretmenler, erkek öğrencileri“Kaba ve saldırgan”(%56),“Cesur”(%59),“Kolayca etki altında kalmaz”(%37) ve“Maceraperest”(%63) biçiminde algılamaktadırlar. Kız öğrencileri ise,“Alıngan”(%63),“Aynntılan önemser”(%55),“Dış görünümüne özen gösterir”(%73),“Sıkıcı etkinlikleri sona erdirmede sabırlı”(%48),“İtaatkar”(%63),“Duygusal”(%70),“konuşkan”(%58),“Başkalannın duygulannı önemser”(%62) ve“Sıcakkanlı”(%56) şeklinde algıladıkları görülmüştür. Sınıf öğretmenleri“Tarafsız”(%44),“Mantıklı”(%46),“Dobra dobra konuşur”(%46),“Kolay karar verir”(%35) ve“Kendine güvenli”(%50) gibi özelliklerin her iki cinse de ait özellikler olduğunu belirtmişlerdir.Öğretmenlerin, öğrencilerin sımf-içi davranışlarını algılayış biçimleri de, oranlarıyla birlikte şöyle özetlenebilir: Erkek öğrenciler“Gürültücü”(%59),“Disiplin suçlan işlemeye meyilli”(%58) olarak algılanmaktadır. Kızların ise,“Sınıf-içi etkinliklerde baskın”(%45),“Yanşkan”(%42),“Hırslı”(%49) ve“Tertipli”(%72) oldukları düşünülmektedir. Buna karşılık öğretmenlerin her iki cinsin de sahip olduğunu düşündükleri özellikler daha fazladır. Bu özellikler;“Öğrenme yeteneği yüksek”(%55),“Zeki”(%63),“Grupta çalışma ve işbirliğine istekli”(%46),“Derste çok söz alır ve fikir ileri sürer”(%45),“Sözcük dağacığı geniş”(%43) ve“Öğretmenleriyle ilişkilerinde rahat”(%61) tır. Öğrencilerin ders basanları hakkındaki algılayış biçimleri ise şöyle özetlenebilir: Öğretmenler, kız öğrencilerin Müzik ve Resim-iş dersleriyle (%52) Türkçe dersinde (%51), erkeklerinse Beden Eğitimi dersinde (%56) daha başanlı oldukları kamsındadırlar. Sosyal Bilgiler ve Hayat Bilgisi gibi sözel beceri gerektiren derslerde, öğretmenler her iki cinsin de başanlı (%44) olabildiğini düşünmektedirler. Üzerinde ortak bir kanı oluşmayan maddeler ise“Matematik ve Fen derslerindeki başanlı”(%39 her ikisi de, %39 erkekler) ve“Okul notlan yüksek”(%42 herikisi, %42 kızlar) dir. Sonuç olarak, öğretmenler, genel olarak toplumda onay alan tertiplilik, sakinlik, kibar ve yumuşakbaşlılık, yanşkanlık gibi özellikleri tipik kız özelliği olarak algılarken, gürültücülük, disiplin suçları işlemeye meyillilik, saldırganlık gibi pek de takdir toplamayan özellikleri tipik erkek öğrenci özellikleri olarak algılamaktadırlar. Araştırmanın bir diğer sonucu da şu biçimde formüle edilebilir: Erkek öğretmenlerde mesleki deneyim arttıkça cinsiyete bağlı ayrımcılık azalırken, kadm öğretmenlerde tam tersi bir durum söz konusudur. Kadın öğretmenlerin deneyimleri arttıkça, aynmcı algı artmaktadır. Daha doğru bir ifadeyle, mesleki deneyimi fazla olmayan kadın öğretmenlerin kız ve erkek öğrencileri algılamaları, diğer deneyim gruplanyla karşılaştırıldığında daha az cinsiyetçi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aims at determining the perception patterns of primary school teachers about pupils (girls and boys), concerning the sex and the experience of teachers. The population of the research is the primary school teachers who work in the primary schools in Antalya. Sample was the teachers who work in 1 5 primary schools which were chosen randomly. In this research, descriptive method was used. The questionaire which consists of 55 items was prepared by the help of literature, experts and some teachers. It includes properties which are related with the personalities, classroom activities and the successes at school subjects. The questionaire was applied to the teachers who were included in the sample between the date of 15 April and 6 May, 1996. Frequencies (f) and percentages (%) for the data were calculated on each answer. In conclusion, with the personality point of view, the teachers perceive girls as“Touchy”(63%),“Giving importance to details”(55%),“Taking care of their appearance”(73%),“Patient in ending dull activities”(48%),“Obedient”(63%),“Sensitive”(70%),“Talkative”(58%),“Giving importance to the other people's feelings”(62%) and“Warm-hearted”(56%). They perceive boys as“Agressive and rude”(56%),“Brave”(59%),“not being influenced easily”(37%) and“Adventurous”(63%). Teachers think that both sexes have these properties:“Unbiased”(44%),“Sensible”(46%),“Frank”(46%),“Decides easily”(35%) and“Confident”(50%). With the point of classroom activities, girls are perceived as“Dominant in activities”(45%),“Competitive”(42%),“Assertive”(49%) and“Tidy”(72%), whereas, boys are perceived as“Noisy”(59%),“has tendency to commit crime (break down the authority)”(58%). Teachers perceived properties of“high capability of mLearning”(55%),“Intelligence”(63%),“Willing for studying in a group”(46%),“Speaking and saying own ideas more”(45%),“High verbal capability”(43%) and“not shy in relationships with the teachers”(61%). Lastly, with the success at school subjects, teachers think that girls are better at Music,Art and Craft (52%) and Turkish (51%); boys are better at P.E. (Physical Education). They think that both sexes can be successful at social lessons (44%). But, teachers couldn't reach a common perception at Maths and Science (39% for boys, 39% for both sexes) and school marks (42% for girls, 42%for both sexes). As a result, teachers perceive girls with the properties which are acceptable by society, whereas boys with the unacceptable properties. One more result for this research can be expressed as follows: As the experience of male teachers increases, sexist perception decreases. However in female teachers' case, the situation is vice versa. As the experience of female teachers increases, sexist perception also increases. In another word, it was found that female teachers who have less experience compared to those who have more, have less sexist perception. IV