Otel işletmelerinde stres yönetimi: İstanbul' daki beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Stress management in hotelmanagement: An investigation in five stars hotels in İstanbul
- Tez No: 214434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde örgütler, aşırı stres durumunda ortaya çıkan olumsuz sonuçlar dolayısıyla büyük bedeller ödemekte ve işgücü kaybetmektedir. Bunun asıl sebebi ise, teknolojik değişimlerin hızı, yapılan işin karmaşıklığının artması, coğrafi hareketlilik ve bunun aile yaşantısına getirdiği yük gibi, çeşitli özelliklere sahip endüstri sonrası toplumda, engellemelerle, duygusal gerilmelerle karşı karşıya kalan insanların hassas biyolojik ve duygusal dengelerinde önemli bozulmalar yaşamalarıdır. Bu nedenle, başarıya ulaşmak için örgütlerin, çalışanların verimliliklerini fiziksel ve psikolojik sorunlar yaratarak engelleyen aşırı stresi ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Yapılan bu araştırmada stres kavramı ve stresin birey üzerindeki çeşitli etkileri incelenmiş, İstanbul İlinde yer alan beş yıldızlı otel işletmelerinde yapılan bir araştırma ile otel işletmelerinde stres yaratan faktörler, çalışanların bunlara verdikleri tepkiler ve baş etme stratejilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca otel çalışanlarının demografik özelliklerine ve çalıştıkları otellerin farklı kurumsal yapılarına göre oluşturdukları grupların bu üç boyuta ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, otel çalışanları üzerinde stres yaratıcı etkiye sahip en önemli etmenlerin örgüt yapısı ve politikasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca stres durumunda gösterilen tavırlar da genel olarak performans ve verimliliği olumsuz yönde etkileyen etmenler olarak ortaya çıkmıştır. Stresle baş edebilme yöntemlerine ilişkin ortaya çıkan sonuç ise genellikle fiziksel ve manevi baş etme yöntemlerinin tercih edildiği yönünde gerçekleşmiştir. iv Otel işletmeleri çalışanlarının demografik özellikleri ile stres kaynakları boyutunda cinsiyet ve departmanlar açısından, stres durumundaki tavır boyutunda departmanlar açısından ve stresle baş edebilme boyutunda ise yaş ve departmanlar açısından anlamlı faklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the organizations pay their dues and lose labor force on account of negative results occurred in the event of extreme stress. The main reason is that the people, who encounter hindrances, emotional tensions, experience significant upset in their sensitive biologic and emotional balances in the society following industry that the speed of technologic change, increasing complexity of the work dealt with, geographic activity and how it is causing a burden to family life etc. Therefore, organizations should remove the extreme stress, which hinders productivity of labors by making physical and psychological trouble to be successful. This research examines the stress concept and the various stress effects on a person. Several attempts has been performed to determine the factors that cause stress, the workers reactions to these factors and the strategy to handle with a study made at five stars hotels in the city of Istanbul. Also, it has been searched if the ideas of the groups, which hotel workers have made by demographical features and the different institutional structures of the hotels they work for, have significant differences about the three different fields. It has been determined that the most important factor which has an effect on being a stress maker on hotel workers is the organization structure and policy after research. However, the attitudes, which are shown in stress state, are the factors that affect generally the performance and productivity becomes negative. The result regarding the methods of coping with stress is mostly to prefer physical and moral efforts. The workers of hotel managements concerning demographical features and stress sources have for gender and departments, as regards attitude in stress state for vi departments and regarding dealing with stress emerged significant differences for age and departments.