Türk milli eğitim sisteminin temel sorunları üzerine öğretmen görüşleri
Teachers' views on the basic problems of the Turkish national education system
  1. Tez No: 737314
  2. Yazar: OKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ASLANARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada Türk milli eğitim sisteminin temel sorunları incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında görüşme yapılacak çalışma grubu amaçlı, ölçüt örnekleme yöntemlerinden kartopu veya zincir örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir Araştırmanın çalışma grubu olarak deneyimli ve tecrübeli olduğuna inanılan ve okul müdürleri tarafından örnek olarak gösterilen öğretmenler tercih edilmiştir. Bu nitelikleri taşıyan 20 öğretmenle görüşme yapılmış ve yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin mesleki gelişim sürecinde, yetiştirilmesinde ve özlük haklarında sorunların yaşandığı, yönetici yetiştirme sisteminin kurulamadığı ve yöneticilerin liyakate göre atanamadığı, eğitim öğretim sürecinin ezberci ve öğretmen merkezli bir anlayışla yürütüldüğü, merkezi sınavların eğitim öğretim faaliyetlerini olumsuz etkilediği, eğitim sistemi ve eğitim politikalarında yaşanan sık değişimlerin güven ve istikrar problemi oluşturduğu, öğretim müfredatları ve materyallerinin öğrenci ilgi ve ihtiyaçlarına cevap vermediği, 4+4+4 eğitim sistemi ve 12 yıllık kesintisiz eğitimin bir takım sorunlara yol açtığı, okulların fiziksel alt yapı ve donanım eksiklerinin devam ettiği, meslek liselerinin işlevini tam alarak yerine getiremediği, sınıf mevcutlarında yoğunluğun devam ettiği, eğitimde fırsat ve imkan eşitliğinin istenilen düzeyde olmadığı, ebeveynlerin çocukları ile iletişiminin sorunlu olduğu, öğrencilerde teknoloji bağımlılığının önlenemediği ve rehberlik ve yönlendirme sisteminin yeteri kadar işlevsel olmadığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda Türk eğitim sisteminin tespit edilen sorunlarına yönelik tüm eğitim paydaşlarının görüşlerinin dikkate alınarak etkili ve süreklilik arz eden reformların yapılmasına gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main problems of the Turkish national education system were examined. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group to be interviewed within the scope of the research was determined by using snowball or chain sampling method, one of the criterion sampling methods. Interviews were held with As the study group of the research experienced teachers were preferred who are seen as an experienced and qualified by school principals. 20 teachers who had these qualifications, and the data obtained as a result of the interviews were analyzed by content analysis method. According to the findings obtained in the research; There are problems in the professional development process, training and personal rights of teachers, the administrator training system can not be established and administrators cannot be appointed according to merit, the education process is carried out with a rote learning and teacher-centered approach, central exams negatively affect education and training activities, frequent changes in the education system and education policies can not be trusted. and stability problems, education curriculum and materials do not meet the interests and needs of students, the 4+4+4 education system and 12-year uninterrupted education cause some problems, the physical infrastructure and equipment deficiencies of the schools continue, the vocational high schools do not fully fulfill their function. It is not possible to provide education, the class size continues, the equality of opportunity and opportunity in education is not at the desired level, the communication of parents with their children is problematic, technology addiction among students cannot be prevented, and the guidance and guidance system is not at the desired level. It has been concluded that it is not functional enough. In line with the findings obtained in the research, it is necessary to make effective and continuous reforms by taking into account the opinions of all education stakeholders regarding the identified problems of the Turkish education system.