Sayıştay'ın performans denetimi görevi ve performans denetimini uygulama süreci
Turkish Court of Accounts' performance audit task and application phase of performance audit
- Tez No: 234491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Tez çalışmasının amacı Türk Sayıştay'ının performans denetimi görevini nasıl yerine getirdiğini incelemek ve değerlendirilmektir. Bu çerçevede, ilk ve ikinci bölümde, denetim ve performans denetimi hakkında teorik bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, dünya yüksek denetim kurumları ile Türk Sayıştay'ı tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde Türk Sayıştay'ının performans denetimi uygulamasına yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise Türk Sayıştay'ının performans denetimi uygulamasının değerlendirilmesine ayrılmıştır. Çalışma sonucunda Türk Sayıştay'ının yeni uygulamaya başladığı bu denetim türünde oldukça gelişme kaydettiği, ancak gerek Sayıştay'ın kendisinden gerekse dışsal nedenlerden kaynaklanan engellerin var olduğu bu engellerinde ortadan kaldırılmasıyla Sayıştay performans denetiminin dünya standartlarına ulaşacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine and evaluate performance audit application of Turkish Court of Accounts (TCA). In this respect, in first and second parts of the thesis, theoretical information on audit and performance audit is given. In third part, World audit organizations and TCA are introduced. TCA?s performance audit applications are examined in fourth part. In fifth and last part of the thesis, performance audit application of Turkish Court of Accounts is evaluated. At the end of the study, it is concluded that Turkish Court of Accounts has realized considerable improvement in performance audit which is a new area for it but at the same time there are some obstacles those take root from TCA and from external sources and if these obstacles are removed TCA can apply performance audit in accordance with world audit standards.