E-devlet uygulama alanları: Türkiye'deki sağlık yönetiminde e-devlet kullanımı
Application areas of e-state: The use of e-state in health administration in Turkey
- Tez No: 214439
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİTTİN ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde devleti olusturan kurumlarda meydana gelen bürokratik sorunlardan islerin yavas yürümesi, verimliligin az olması, karmasık is süreçleri gibi konuların elektronik devlet (e-devlet) sistemiyle çözülmesi; klasik devlet anlayısına bilisim teknolojileri ve internet uygulamalarıyla kolaylastırma ve çözüm getirilmesi konusu arastırılmıstır. Dünyadaki ve Avrupa Birligi'ndeki e-devlet uygulamaları incelenmistir. Türkiye'deki e-devlet uygulamalarıyla bu konuda yapılmıs ve yapılması planlanan hukuki ve teknik altyapı sorunları incelenmistir. Türkiye'deki saglık sorunlarının giderek karmasık bir yapı alması ve sosyal güvenlik kuruluslarının maddi yönden verimli kullanılamaması dolayısıyla e-devlet uygulamalarının saglık sektöründe de kullanılması ve uygulamanın yaygınlastırılması önerilmistir. Konuyla ilgili olarak Türkiye Saglık Bilgi Sistemi, Bütçe Uygulama Talimatı, e-saglıkta tele-tıp uygulamaları ve Aile Hekimligi Bilgi Sistemi gibi standardizasyona yönelik programlar incelenmeye çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
This study analyzes solutions of the problems of unproductivity and complex bureaucratic processes, which emerge from bureaucracies that are significant for the state, with the usage of electronic-state (e-state). It examines improvement of the classical state understanding by the implementation of internet to solve bureaucratic problems. E-state applications in the world and in the European Union are analyzed. Then, made or planned legal and technical infrastructure problems of Turkey regarding the usage of e-state system are examined. It is recommended that e-state system should be used in the health sector in order to solve problems of complexity and unproductivity of social security structure in Turkey. This study tries to furnish the current situation in Turkey. In this context, it examines programs designed for standardization such as Turkish Health Information System, Budget Application Order, Tele-medicine Applications in e-Health, and Family Physician Information System.