Alternatif bir iktisat politikası olarak bilgi ve teknoloji temelli kalkınma
Knowledge and technology based development as on alternative economic policy
  1. Tez No: 214451
  2. Yazar: EROL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
The public order we are in nourishes with the values and restructures reguired fort he age of knowledge. New public order becomes with the nets covering knowledge and communication Technologies. In order to keep pace with the age of knowledge it is necessory to have and produce these Technologies. In order for Turkey to develop a national development policy grounded on knowledge and technology is needed. In the research this issue, traditional development theories and new theorists and their theories related to the technolojy are mentioned. The developed countries Germany and Japan with South Korea, which has carried out a rapid development lately are samples for Turkey. The aim of this research is to point out that different countrie's application of knowledge and technology based policy can be an alternative fort he development of Turkey.
Özet (Çeviri)
çinde bulundugumuz toplumsal düzen, bilgi çagının gerektirdigi degerler ve yapılanmalar ile beslenmektedir. Yeni toplumsal düzen bilgi ve iletisim teknolojilerinin çevreledigi aglarla olusmaktadır. Bilgi çagına ayak uydurabilmek için bu teknolojilere sahip olmak ve bunları üretebilmek gereklidir. Türkiye?nin kalkınması için de bilgi ve teknolojiye dayalı ulusal bir kalkınma politikasına ihtiyaç vardır. Bu yönde yapılan çalısmada, geleneksel kalkınma teorilerinin yanında, kalkınma üzerine ortaya konan yeni teoriler ve teknolojiyi ön planda tutan teorisyenlerin görüslerine yer verilmistir. Bu çerçevede kalkınmasını gerçeklestirip, gelismis ülke konumuna gelen Almanya ve Japonya?nın yanında, son dönemde hızlı bir kalkınma gerçeklestiren Asya Kaplanları içinde dikkat çeken G. Kore, Türkiye için önemli örneklerdendir. Bu çalısmanın amacı, çesitli ülkelerin uyguladıkları bilgi ve teknolojiye dayalı politikaların Türkiye?nin kalkınması için de bir alternatif oldugunu ortaya koymaktır.