Eğitim bilimine giriş dersinin bilişsel alan hedeflerinin gerçekleşme düzeyi
The achievement level of cognitive domain objectives of introduction to educational science course
  1. Tez No: 214453
  2. Yazar: İLKER KÖSTERELİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAŞİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Arastırmanın amacı, Egitim Bilimine Giris dersinin belirlenen bilissel alan hedeflerinin ögrencilerin erisi düzeyine bakarak gerçeklesme düzeyini saptamak ve öneriler sunmaktır. Bu amaca dayalı olarak asagıdaki sorulara cevap aranmıstır. Abant zzet Baysal Üniversitesi Egitim Fakültesi Sınıf Ögretmeligi Bölümü 1. sınıf programında yer alan ; 1-Egitim Bilimine Giris Dersinin bilissel alan hedeflerinin gerçeklesme düzeyi nedir? 2-Egitim Bilimine Giris Dersi Bilissel alan hedeflerinin gerçeklesme düzeyini ölçmeye yönelik hazırlanan erisi testinin öntest puanları ile sontest puanları arasında anlamlı farklılık var mıdır? 3-Ögrencilerin sontest erisi puanları; a) Cinsiyete göre, b) Birinci ve ikinci ögretimde ögrenim görme durumuna göre degismekte midir? Belirlenen alt problemlere iliskin veri elde edebilmek için arastırmacı tarafından hazırlanan ve gelistirilen Erisi Testi Abant zzet Baysal Üniversitesi Egitim Fakültesi Sınıf Ögretmeligi Bölümü 1. sınıfta ögrenim gören 96 ögrenciye uygulanmıstır. Gelistirilen Erisi Testi 2006?2007 ögretim yılında öntest ve sontest olarak güz döneminin basında ve güz döneminin sonunda olmak üzere iki kez uygulanmıstır. Öntest ve sontest uygulamalarından elde edilen veriler SPSS 15.0 programında çözümlenmis, aritmetik ortalama standart sapma, basarı yüzdesi ve t testi kullanılarak yorumlanmıstır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda; Egitim Bilimine Giris dersinin belirlenen bilissel alana ait hedeflerin 0.70 oranında gerçeklesmis oldugu saptanmıstır. Bilissel alan hedeflerinin gerçeklesme düzeyini ölçmeye yönelik hazırlanan erisi testinin öntest ve sontest uygulamaları arasında sontest lehine anlamlı bir fark oldugu, ögrencilerin sontest puanlarında ögrencilerin 1. ve 2. ögretimde ögrenimlerine devam etme durumuna göre ögrenciler arasındaki farkın anlamlı olmadıgı, Egitim Bilimine Giris dersine devam eden kız ve erkek ögrencilerin Egitim Bilimine Giris dersi Erisi Testinden aldıkları puanlar arasında cinsiyet açısından anlamlı bir iliski olmadıgı saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the achievement level of the Introduction the Educational Science Course which is lectured at Abant Izzet Baysal University at Primary School Teaching Department first grade by examining students? acquisition level and to put forward some suggestions. On the basis of the aim of the study answers of the following questions were to be found. 1. What is the achievement level of the cognitive domain objectives of the Introduction to Educational Science Course? 2. Is there a meaningful difference between the pre-test and post test scores of the achievement test prepared to test the achievement level of the cognitive domain objectives of the Introduction to Educational Science Course? 3. Is there any meaningful difference in the students posttest achievement scores? a) their gender b) type of education (morning or evening classes) The achievement test, which was prepared and developed by the researcher to obtain the necessery data for the subproblems of the study were answered by the first year students of Abant Izzet Baysal University Primary School Teaching Department both at the beginning and at the end of Fall semester of 2006-2007. The data obtained from pre and posttests applications were analyzed by means of SPSS 15.00 program and their mean and standart deviation scores, the percent of success, and t test were used to interprent the data. Having analyzed the data collected, the followings could be considered as the results the study: The results of this study in dicated that 0.70 of cognative domain objectives of Introduction to Educational Science Courses were achieved. Mean while a significant difference was found in favour of posttest achievement scores of students when pretest and posttest applications of the achievement test is concerned.When type of education is concerned, no significant difference was found and when the gender is concerned, no significant difference was found between the pretest and posttest achievement scores of the students from the Introduction to Educational Sciences Course.