İlköğretim sekizinci sınıf yazılı anlatımlarındaki ses olayları, noktalama, imlâ hataları ve anlatım bozukluklarının düzeltilmesinde ipucu ve geri bildirim teknikleri
Eighth class at primary school punctuation, spelling and expression mistakes in writting skills the effects of clues and knowledge transformation on the correction mistakes
- Tez No: 214455
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİDAYET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
letiim süreçlerinin hızla ilerledii günümüzde dile düen görev de derinlemitir. Teknolojinin hızlı geliimi ister istemez dilin geliimini de etkilemitir. Bu açıdan Türkçe öretimine gereken önem verilmelidir. Özellikle temel dil becerileri içinde yer alan yazma becerisine gereken özen gösterilmelidir. Bu çalımada ilköretim sekizinci sınıf örencilerinin yazılı anlatımlarının hangi düzeyde olduu, yazılı anlatımlarındaki imlâ kuralları, noktalama iaretleri, ses olayları ve anlatım bozuklukları hatalarının neler olduu ve bu hataların düzeltilmesinde ipucu ve geri bildirimin etkileri aratırılmıtır. Aratırmaya Sinop ili Türkeli ilçesindeki altı ilköretim okulundaki sekizinci sınıf örencileri dâhil edilmitir. Bu örenci grupları deney ve kontrol grubu örencilerine ayrılmıtır. Bu amaçla deney grubu örencileri 43, kontrol grubu örencileri de 185 kiiden olumaktadır. Aratırmada ipucu ve geri bildirimin etkisi aratırılmıtır. Bu amaçla deney ve kontrol grubu örencilerine üçer defa yazılı sınav uygulanmıtır. Böylece örencilere onar gün arayla toplam 684 yazılı sınavı uygulanmıtır. Birinci sınavdan sonra örenci gruplarının yaptıı hatalar tek tek tespit edilmitir. Birinci sınav sonunda, yapılan hatalar, sadece deney grubu örencilerine geri bildirim ve ipucu yoluyla gösterilmitir. Bu uygulama ikinci ve üçüncü sınavlarda da devam ettirilmi, örencilerde bilgi eksikleri giderilmi; bunun sonucunda deney grubu örenci hatalarında yüzde seksenlere varan düüler kaydedilmitir. Kontrol grubu örencilerindeki deiim oranları çok az farklılamıtır. Çalıma dört bölümden olumaktadır. Birinci bölümde problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, aratırmanın hipotezi, aratırmanın amacı, aratırmanın önemi, sınırlılıklar yer almaktadır. kinci bölümde dil, anadili, Türkçe eitimi, yazılı anlatım, imlâ kuralları, noktalama iaretleri, anlatım bozuklukları, üzerinde durulmutur. Üçüncü bölümde aratırmanın yöntemi, aratırma modeli, aratırmanın evren ve örneklemi, veri toplama teknikleri bulunmaktadır. Dördüncü bölümde ise aratırma boyunca elde edilen bulgular ve yorumlar, bulgular ve yorumlara göre oluan sonuçlar ve bu sonuçtaki eksikliklerin giderilmesine yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Today because of the process in communication, the duty of language is increasing. Without doubt the fast development of technology affects the progress of language. At this point teaching Turkish must be given importance. Especially writing which is one the basic skills, can be paid attention by us. In this work it handles eighth classes students writing level, spelling rules in their writing, punctuation marks, phonetics, and what the expression mistakes, the effects of clues and knowledge transformation when these mistakes are corrected. In this research eighth classes students at six primary schools in Türkeli / Sinop are participated. These students groups part into two groups. One of them is tester group and the other is controller group. The testers are 43 and the controller is 185. The effects of knowledge transformation and clues are researched in this work. The students of two groups are examined three times. The total examinations are 684. They are done with ten days break. After the first exam these mistakes which are made by two groups are looked for carefully. At the end of the first examination the mistakes are showed only tester groups with knowledge transformation and clues way. The students understand their mistakes with this method both second and third exam. The lack of knowledge is completed with this way. Finally the tester?s mistakes decrease % 80. The variation scale of controller group change lightly. This research contains four parts. In this first part, there are the condition of the problem, the sentence of the problem, the subheading problems, the hypothesis of the research, the aim of the research, the importance of the research, limited ponits. In the second part, it handles language, native language, the education of the Turkish, writing skills, spelling rules, punctuation Marks, expression mistakes. In the third part, it tells the method of the research, the technique of the research, the universe and illustration of the research, the ways of collecting information. In the fourth part there are the diagnosis which are found during the research. The results which change to these diagnosis and interpretation and the suggestions which removed from the lacknessess.