Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde kelime grupları
Word groups in Ömer Seyfettin's stories
  1. Tez No: 214454
  2. Yazar: YAHYA YÜCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. GÜLSEL SEV MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Edebiyatımızda olay hikâyeciliginin en büyük temsilcisi olarak bilinen Ömer SEYFETTN, otuz altı yıllık ömrüne basta yüz elliden fazla hikâye olmak üzere siir, roman, piyes, makale gibi pek çok türde eser sıgdırmıs, çok üretken bir sanatçımızdır. Onun yazmıs oldugu eserler, özellikle de hikâyeleri, okuyucularına edebî hazzı fazlasıyla tattırmalarının yanında dil malzemesi yönünden de tetkike degerdir. Dil ve üslûp, birbirinden ayrı düsünülmemesi gereken bir ikili olduguna göre dil malzemesinin yani cümlelerin, kelime gruplarının, kelimelerin vb.nin üslûba, anlatım güzelligine etkisi büyüktür. Bundan hareketle bu çalısmada, Ömer SEYFETTN'in Giris bölümünde isimleri verilen dört hikâye kitabındaki kelime grupları incelendi. Öncelikle her bir kelime grubu ile ilgili olarak arastırmacıların görüslerine yer verildikten sonra bunlar, yapısına ve diger kelime grupları içindeki kullanımlarına göre degerlendirildi. Söz konusu kelime grupları için hikâyelerden örnek cümleler verildi. Çalısmanın Sonuç kısmında ise inceleye esas olan kelime grupları ile ilgili istatistikî bilgiler verildi.
Özet (Çeviri)
Ömer Seyfettin who is known the greatest represantative of the episode short story writing in our literature, produced more than 150 stories and produced poetry, novel, theatrical play, article in his 36 yearly life, is a very productive writer. The Works which was written by Ömer Seyfettin, especially his stories, let taste literary enjoyment abundantly to his readers; furthermore the works are worth studying as a language material. The language and the style are thought as a bilateral and they are necessary, they don?t become seperated from each other and so the style of language that?s to say, the sentences, the word groups and the words etc. are considerably effective in the style and in the prettiness of expressing. We also, in our study, we studied the word groups in Ömer Seyfettin?s four stories book which is given their names in the introduction part, firstly, after we mentioned in our researchers² thoughts about each one word group, we evaluated them in accordance with their structure and their usage in the other word groups. We used sample sentences from the stories for the word groups which we talked about. In the final part of our study, we gave statistics information for the word groups which are the basis to our study.