M. 1903 (h. 1321) tarihli Sâlnâme'ye göre Cezâyir-i Bahr-i Sefîd vilâyeti
According to m. 1903 (h. 1321) year's Sâlnâme to the province of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd
- Tez No: 214456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
M. 1903 (H. 1321) Tarihli Sâlnâme'ye Göre Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Vilâyeti? adlı yüksek lisans tezimiz vilâyetin son sâlnâmesi özelliğine sahip olan M. 1903 (H. 1321) tarihli Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Sâlnâmesi'nin transkripsiyonundan ve bu sâlnâmeye dayanarak adı geçen vilâyetin idari, ekonomik, demografik, sosyal ve kültürel açıdan değerlendirilmesinden ibarettir. Söz konusu sâlnâmedeki bilgiler Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Vilâyeti ile ilgili pek çok konuyu aydınlatmaya yardımcı olmaktadır. Yüksek lisans tezimiz altı bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm sâlnâmeler ve Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Sâlnâmeleri hakkında bilgi, ikinci bölüm coğrafi konum ve Ege Adalarında Türk egemenliğinin kurulması, üçüncü bölüm 1903 tarihli Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Vilâyeti'nin idari yapısı, dördüncü bölüm Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Vilâyeti'nin ekonomik durumu, beşinci bölüm 1903 tarihli Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Sâlnâmesi'ne göre Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Vilâyeti'nin demografik, sosyal ve kültürel özelliklerinden meydana gelmektedir. Altıncı bölümde ise M. 1903 (H. 1321) tarihli Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Sâlnâmesi'nin transkripsiyonuna yer verilmektedir. M. 1903 (H. 1321) tarihli Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Sâlnâmesi'nde vilâyetin öneminden dolayı Osmanlı Devleti'nin vilâyetin idaresine tecrübeli ve iyi yetişmiş Müslüman yöneticileri atadığı görülmektedir. Bununla birlikte gayrimüslimlerin de yönetimde görev aldıkları ve Osmanlı idaresinin hoşgörüsü altında yaşadıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca vilâyette Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinin yeniliklerinin uygulandığı da müşahede edilmektedir. Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Vilâyeti'ni oluşturan adaların büyük bölümünün tarıma elverişli olmamasından dolayı vilâyet halkı, tarım haricinde çeşitli geçim kaynaklarına yönelmiştir. Fetihten sonra Ege Adalarının Türkleşmesi amacıyla Anadolu'dan göçler yaptırılmışsa da Adalardaki Rumlar genelde nüfus ekseriyetini korumuştur.
Özet (Çeviri)
My master thesis named ?According to M. 1903 (H. 1321) Year?s Sâlnâme to the Province of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd? consists of the transcription of the last yearbook of Cezâyir-i Bahr-i Sefid dating C. 1903 (H. 1321 ) and the assessment of the province?s economic, social, demographic and cultural strucure. The datum in the Sâlnâme( yearbook) at the issue reveals many of the subjects related to the province of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd. My master thesis makes up six parts. The first part gives information about yearbooks and Sâlnâmes of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd. Second part consists of the geographical position of the province and the establishment of the Turk's sovereignty on the Aegean Islands.Third part comprises the administrative structure of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd in 1903. The fourth part studies economic condition of the Province of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd. The fifth part examines the demographic, social, cultural structure of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd according to Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Sâlnâme (yearbook) dating C. 1903. In the sixth part the transcription of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd Sâlnâme (yearbook) is given. It is seen that the Ottoman gouverment had appointed to the province administration the super administrators, who were experienced and well-educated Muslims, because of its importance. Yet, it is seen that non-muslims took office and survived under the Ottoman administration's tolerance. It is also observed that the Ottomans carried out the measures determinated by the Tanzimat (Reforms) and Meşrutiyet (Constitutional) Periods. As most of the islands consisting the Province of Cezâyir-i Bahr-i Sefîd were not suitable for agriculture, the people engaged in various daily breads. Although there were migrated from Anatolia after the Conquest, the Greek were generally more in the demographical structure.