Otel işletmelerinde satış geliştirme çabaları ve İstanbul'daki dört yıldızlı otellerde bir uygulama
Promotion efforts in hotel establishments and an implemantation at four star hotels in Istanbul
  1. Tez No: 214457
  2. Yazar: ŞENOL YİĞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yapılan arastırmanın amacı; otel isletmelerinde uygulanan satıs gelistirme faaliyetleri konusunda ayrıntılı bir inceleme yaparak, çalısma kapsamındaki isletmelerin ilgili konudaki uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu kapsamda otel isletmelerinde kullanılmakta olan satıs gelistirme faaliyetlerini, satıs gelistirme faaliyetlerinden en çok hangilerinin tercih edildigini, satıs gelistirme çabalarının yapılma nedenlerini ve bu çabalara ayrılan bütçeyi arastırmaktır. Bunlarla birlikte, otel isletmeleri bünyesinde satıs ve pazarlama bölümünün bulunup bulunmadıgı, satıs ve pazarlama departmanının önemi, otel yönetiminin ve personelin satıs ve pazarlama konusundaki bilgisini ortaya koymak, diger amaçları olusturmaktadır. Arastırmada, veri toplama aracı olarak iki kısımdan olusan soru formu kullanılmıstır. Arastırmada, 102 otel isletmesine soru formu verilmis ve 81 anket geri dönmüstür. Soru formu ile toplanan verilerin analizinde SPSS 10,00 for Windows programı kullanılmıstır. Bu programda yer alan yüzde ve frekans analizi, aritmetik ortalama ve ki-kare bagımsızlık analizinden faydalanılarak veriler yorumlanmıstır. Arastırma sonucunda; otel isletmelerinin büyük çogunlugunun satıs gelistirme faaliyetlerini yeterince kullandıgı ve bu konuda yeterli bilgiye sahip oldugu ortaya çıkmıstır. Yöneticilerin büyük çogunlugunun satıs ve pazarlama konusunda bilgili oldugu ve bunun isletmenin satıslarını olumlu sekilde etkiledigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to have knowledge about execution on concerned subject, which the management have studied on, by making a very detailed study on promotion activities which are followed in the hotel management. In this scope the promotion activities in hotel establishment, which prefered mostly among the activities, this reasons of applying promotion efforts and how much budget is allocated for these promotion efforts are investigated. In adition to this whether there is a sale and marketing department in hotel management, the importance of sale and marketing department and putting up the knowledge of staffs about sales and marketing and what the other purpose are in hotel management. The data of the research were collected by using questionnaire which has two parts. In this research, questionnaires were given to the 102 four star hotel establisments and 81 questionnaires returned. In the analyze of the collected data with questionnaire the programme of Windows SPSS 10,00 has been used. To analyze these questionnaire data, the programmes of percent and frequency, mean and crosstab have been used. The results indicated that most of the hotel establishments are making use of these promotion activities and they have enough knowledge about it. Also the results showed that most of those managers have enough knowledge about selling and marketing and this effected the sales of the company positively.