9/2 numaralı develi şer'iye sicili (h. 1317-1321 / m. 1899-1903) transkripsiyon ve değerlendirme
The transcription and the evaluation of the 9/2 numbered develi şer'iye register (h. 1317-1321 / m. 1899-1903)
- Tez No: 211844
- Danışmanlar: PROF. ALİ AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Arsiv malzemeleri arasında önemli bir yere sahip olan Ser'iye Sicilleri, merkezden gönderilen her konudaki berat, ilam, hüccet ve ferman gibi kadıların ser'i ve hukuki vazifelerine ait davalarda verilen hükümleri içermektedir. Eski yerlesim birimlerinin kurulusu ile köy, mahalle ve semt isimlerinin sicillerdeki kayıtları tarihimizi aydınlatması bakımından son derece önemlidir. Ayrıca bugünkü manada noterlik isleri, belediye hizmetleri, alım-satım isleri ve Müslim gayrimüslim iliskileri de kaynakların kapsamı dâhilindedir. XV ve XX. yüzyıllar arası dönemde, Ser'iye Sicilleri, Osmanlı tarihinin mahalli arastırmalarına kaynak teskil etmektedir. Siciller, Osmanlı Devleti'nde yargı yetkisine sahip olan kadılar tarafından verilmis olan kararları, onların tuttukları zabıtları, idari, siyasi ve hukuki yazısmaları içeren tarihi vesikalardır. Kayseri'nin Develi ilçesine ait önemli tarihi bilgileri ortaya çıkarmak, ilçenin toplumsal, idari ve siyasi yapısını daha etraflı bir sekilde ortaya koymak için bu kayıtların incelemesi yapılmıstır. Çalısmamızın temel kaynagı olan Develi Ser'iye Sicilleri'nin mikrofilmleri Ankara Millî Kütüphane'de bulunmaktadır. 9 Numaralı Develi Ser'iye Sicili, Millî Kütüphane'den fotokopi yoluyla temin edilmis olup, hacimli bir defter olması nedeniyle 3 kısma ayrılmıstır. Bize ait olan kısmı ?9/2 Numaralı Develi Ser'iye Sicili (H. 1317 / 1321 - M. 1899 / 1903) Transkripsiyon ve Degerlendirme? adıyla günümüz harflerine çevrilmis, degerlendirilmis ve kaynakça taraması yapılmıstır. Ayrıca bütün belgeler konularına göre tasnif edilmistir. Tezin sonunda yer alan Ekler kısmında teze konu olan sicilin orijinali, fotokopi ile çogaltılarak, bir nüsha halinde verilmistir. Önemli sahıs, yer adları, kurum ve kurulus adlarına göre bir de dizin hazırlanmıstır. Bütün bu düsünce ve çalısmalar sonucunda Develi'nin, dolayısıyla da Osmanlı Devleti'nin idari, içtimai, siyasi, askeri ve mali tarihine ısık tutabilecek bilgiler elde edilmistir. Osmanlı bayragı altında ve hosgörü içerisinde, Müslim ve gayrimüslimlerin kanunlar çerçevesinde ve büyük bir uyum içerisinde yasamıs oldukları bir kez daha gözler önüne serilmistir.
Özet (Çeviri)
The Registers of Ser?iye having an important location in the archives materials contain the judgements of the Muslim judges in the trials peculiar to their ser?i and legal duties on every subject sent from the centre administration of century like berat, ilam, hüccet and ferman etc. The establishing of the ancient settlement places and the registration of the names of village and quarter are essential to illuminate our history. In addition The Registers of Ser?iye include various sources on notary publics works, municipality services, trade in present?s meaning and the relation between Muslim and the who aren?t Muslim. The Registers of Ser?iye are the sources of local investigation between XV and XXth centuries. The registers are the historical documents including Muslim judges? decisions, written minutes, administrative, political and legal correspondences. These documents have been studied in order to put forward the important information about Kayseri?s Develi country?s administrative, social and political formations in detail. The Registers of Ser?iye of Develi?s microfilms being the main source of our study are kept in The Ankara National Library. The Register numbered 9 was ensured by copying from the library, nonetheless the register have been separated 3 parts because it?s a comprehensive document. The part of belong to ours was named ?The Transcription and The Evaluation of The 9/2 Numbered Develi Ser?iye Register (H. 1317 ? 1321 / M. 1899 ? 1903) and the transcription of the register, evaluation of the thesis and bibliography searching were done. After that the whole documents are classified according to their subjects. The orijinal pages of the register were copied and a copy was attached to the appendix placed at the end of the thesis. An index was prepared according to the important names of person, place, institution and association. In the result of the whole studies and thoughts the information giving light to the administrative, social, political, military and economic history of Develi and at the same time Ottoman Empire has been obtained. One more time it has been shown that beneath of Ottoman?s flag and with Ottoman?s tolerance Muslim and not Muslim lived in accordance with each other.