Okul yöneticilerinin problem çözme becerileri ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
Relation between the levels of problem solving skills and burnout of school administrators
- Tez No: 214459
- Danışmanlar: PROF.DR. A. CANAN ÇETİNKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu arastırmanın amacı, okul yöneticilerinin problem çözme becerileri ve tükenmislik düzeylerini belirlemek, problem çözme becerisi ve tükenmislik düzeyleri arasındaki iliskiyi saptamak ve problem çözme becerisi ile tükenmislik düzeylerini yas, cinsiyet, ögrenim durumu, mesleki kıdem, yöneticilik kıdemi, brans, çalısmakta oldukları kurum türü, okuldaki ögrenci sayısı, okuldaki personel sayısı degiskenleri açısından incelemektir. Bu amaçla, 2006- 2007 egitim-ögretim yılında Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı, Bolu ili merkez ve merkez köylerdeki tüm ilkögretim ve ortaögretim okullarında görev yapan toplam 138 müdür ve müdür yardımcısına ölçek uygulanmıstır. Arastırmada, okul yöneticilerinin problem çözme becerileri ve tükenmislik düzeyleri arasındaki iliski var olan sekliyle betimlenmeye çalısıldıgından arastırmanın modeli tarama modelidir. Arastırmada,1982 yılında P.P. Heppner ve C. H. Peterson tarafından gelistirilen, Problem Çözme Envanteri, tükenmislik düzeyini belirlemek için 1986 yılında Maslach ve Jackson tarafından gelistirilen ve Maslach Tükenmislik Envanteri ve arastırmacı tarafından hazırlanan, kisisel ve mesleki bilgileri içeren ölçek kullanılmıstır. Arastırmada yöneticilerin problem çözme becerilerinin düzeyi, aritmetik ortalama ve standart sapmaya bakılarak, tükenmislik düzeyleri ise yüzde ve frekanslarla ifade edilerek yorumlanmıstır. Yöneticilerin tükenmislik düzeyleri ve problem çözme becerileri arasındaki iliskiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile hesaplanmıstır. Problem çözme ve tükenmislik düzeylerinin çesitli degiskenler açısından incelenmesinde normal dagılım gösteren (brans, kurum türü, ögrenci sayısı) iki kategorili degiskenler için anlamlı fark olup olmadıgı bagımsız örneklemlerde t- Testi ile normal dagılım göstermeyen iki kategorili degiskenler (cinsiyet) için anlamlı fark olup olmadıgı Mann Whitney U Testi ile hesaplanmıstır. kiden fazla kategoriye sahip olan degiskenler (yas, ögrenim durumu, yöneticilik kıdemi, mesleki kıdem, personel sayısı) normal dagılım göstermediginden degiskenler arası farkın anlamlılıgı Kruskal Wallis H Testi ile sınanmıs ve gruplar arası farkın nereden kaynaklandıgını bulmak için Mann Whitney U Testi kullanılmıstır. Arastırmada asagıdaki sonuçlara ulasılmıstır; Yöneticilerin problem çözme becerileri aceleci yaklasımda orta düzeyde, düsünen yaklasım, kaçıngan yaklasım, degerlendirici yaklasım, kendine güvenli yaklasım ve planlı yaklasım alt boyutlarında yüksek düzeydedir. Yöneticiler duygusal tükenme, duyarsızlasma ve kisisel basarısızlık alt boyutlarında düsük seviyede tükenmislik yasamaktadırlar. Yöneticilerin degerlendirici yaklasım alt boyutu ile duygusal tükenme arasında pozitif yönde bir iliski gözlenirken problem çözmenin diger alt boyutlarında anlamlı bir iliski saptanmamıstır. Aceleci yaklasım, düsünen yaklasım, degerlendirici yaklasım, kendine güvenli yaklasım ve planlı yaklasım alt boyutları ile duyarsızlasma arasında anlamlı bir iliski saptanırken kaçıngan yaklasım ile duyarsızlasma alt boyutunda anlamlı bir iliski saptanmamıstır. Problem çözmenin tüm alt boyutları ile kisisel basarısızlık alt boyutunda pozitif yönde anlamlı bir iliski saptanmıstır. Yöneticilerin problem çözme becerileri, cinsiyet ögrenim durumu, yöneticilik kıdemi, brans, kurum türü degiskenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken, yas, mesleki kıdem, ögrenci sayısı ve personel sayısı degiskenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Yöneticilerin tükenmislik düzeyleri, ögrenci sayısı ve personel sayısı degiskenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken, yas, cinsiyet ögrenim durumu, mesleki kıdem, yöneticilik kıdemi, brans, kurum türü degiskenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Bu sonuçlar dogrultusunda, yöneticilere tükenmislik sendromu ve problem çözme tekniklerinin tanıtılmasına yönelik hizmet içi egitimlerin düzenlenmesi önerilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the levels of problem solving skills and burnout, the relation between problem solving skills and burnout and to analyze this relation by age, sex, level of education, vocational seniority, administrative seniority, branch, types of school he/she has been working, the number of students in the school, the number of personnel in the school. For this purpose, the scale was applied to the administrators and assistant administrators totally 138 working in all of the primary and secondary education schools in the center and villages of Bolu province.The model of the research is search. In the research, Problem Solving Inventory developed by P.P.Heppner and C.H.Peterson in 1982, Maslach Burnout Inventory developed by Maslach and Jackson in 1986 and the questionnaire developed by the researcher related to personal and vocational information were used. In the research, in order to determine the levels of problem solving skills of the administrators and in order to determine the levels of burnout, percent and frequency were used. In the analysis of levels of problem solving and burnout, Pearson Moments Correlation Coefficient was used. In the analysis of problem solving and burnout levels by various variables by branch, type of institution and number of students, for the two sided variables, t- test was applied, for the two sided variables (sex) and without normal distribution, Mann Whitney U test was used. The variables (Age, levels of education, administrative seniority, vocational seniority, number of personnel ) with two or more than categorries without normal distribution, the significance of difference among the varriables was found by Kruskall Wallis H test and in order to find the source of the difference between the groups, Mann Whitney U test were used. In the research, the following results were obtained: Problem solving skills of the administrators were at intermediate level with impatient attitude, thinking, avoidance, evaluative, self confident and planned attitudes were found at high level. The administrators felt emotional, insensivity and personal unsuccessfulness sub-varriable burnout at the low level. While there was a positive relation between the evaluative attitude and emotional burnout, there wasn?t a significant relation among the sub-variables of problem solving. While there was a significant relation among the variables, thinking attitude, self confident attitude and planned attitude and insensivity, there wasn?t a significant relation between avoidant attitude and insensitive attitude. There was a significant relation among all of the sub-variables of problem solving and personal unsuccessfulness. While there wasn?t a significant difference related to the problem solving skills of the administrators by sex, level of education, administrative seniority, branch, type of instituation variables, there was a significant difference by age, vocational seniority, number of students and personnel. While there was a significant difference related to the burnout levels of the administrators by number of students and personnel, there wasn?t a significant difference by age, sex, level of education, vocational seniority, administrative seniority, branch and type of institution. According to these results, it was suggested to organize in-service training courses for the administrators in burnout syndrome and problem solving techniques.