Eleştirel düşünme becerisi kazandırma yönüyle Bilgin Adalı'nın çocuk kitapları
Bilgin Adali's books for children on the concept of giving critical thinking skills
  1. Tez No: 214460
  2. Yazar: CEMİLE CİHANER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Düsünce süreçlerinin gelistirilmesinde ve etkili kullanılmasında kitap okumanın önemli oldugu bilinmektedir. Özellikle çocuklar etkilendikleri kahramanlar gibi olmak istemektedirler. Bu yönüyle kitaplar dünya görüsü ve bakıs açısı kazandırmak için de önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Çocugun kendi bakıs açısını olusturmasında elestirel düsünme önemli bir beceri olarak görülmektedir. Elestirel düsünme ders programlarımızda, kazandırılması hedeflenen davranıslar arasında bulunmaktadır. Bu arastırmada, çocuklara elestirel düsüme becerisinin kazandırılmasında çocuk kitaplarının yerinin ne oldugu saptanmaya çalısılmıstır. Bunun için de özellikle isledigi temalarla çocuklara elestirel düsünmeyi kazandırmayı amaçlayan günümüz yazarlarından Bilgin ADALI'nın kitapları arastırmaya konu olarak seçilmistir. Arastırmada, önce ?düsünme?, ?elestirel düsünme? kavramları açıklanmıs, ?elestirel düsünme becerileri? üzerinde durulmustur. Ardından elestirel düsünen bireyin özellikleri anlatılmıs, elestirel düsünme davranısının kazandırılmasıyla ilgili olarak çocuk ve çocuk kitapları arasında bag kurulmus ve elestirel düsünme becerisi kazandırmada kitapların önemi vurgulanmıstır. Daha sonra bu arastırmaya konu olan yazar, Bilgin Adalı'nın yasamı ve yapıtları hakkında bilgi verilmis ve arastırmaya konu olan kitaplarından elde edilen bulguların sunulmasına geçilmistir. Bu kitaplar; önce özetlenmis, temaları elestirel düsünme açısından degerlendirilmis, sonra da bu kitaplardaki kahramanların davranısları ve yazarın araya girisleri elestirel düsünme becerisi açısından degerlendirilip yorumlanmıstır. Elde edilen bilgilerin varsayımlara göre degerlendirilip test edilmesiyle tez son bulmustur.
Özet (Çeviri)
It is known that reading is very important to improve the process of thinking and using it effectively. Especially children take the characters who they were impressed as a model. Thus, books are important to give them a point of view, too. Critical thinking is seen as an important skill to make children find their own way . In our schedules critical thinking is one of the attitutes which we aim to give. In this reasearch, it was tried to determine the effects of books for children to gain them the skill of critical thinking. To do this, the books of a contemporary writer BLGN ADALI who aims to gain children critical thinking with the themes he writes were chosen. In the research, firstly the concepts of ?thinking?, ?critical thinking? were explained and then ?the skills of critical thinking? were emphasized. Afterwards, it was stated the features of a person who has a critical thinking. The connections between children and books for children were searched related to gaining of the behaivour of critical thinking. It was emphasized the importance of books in gaining critical thinking. In addition, it was given informations about the life and the books of BLGN ADALI and the results which were taken from the books we researched were exposed These books were summarized firstly. Then their themes were analized according to critical thinking. Afterwards, the behaivours of the characters in the books and the writerâ??s parts were analized and interpreted according to the skill of critical thinking. Finally, our theses ended evaluating and testing the results according to the hypothesis.