6 yaş grubu anasınıfı öğrencilerinin problem çözme becerilerininin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The survey of 6-age preschool students problem solving skills as compratively
- Tez No: 214458
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. ELİF DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu arastırmada, altı yas grubu anasınıfı ögrencilerinin problem çözme becerilerini karsılastırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıstır. Arastırmanın çalısma grubu, Düzce ili Gümüsova ilçesindeki ilkögretim okulları anasınıflarına devam eden 30 kız ve 30 erkek olmak üzere toplam 60 ögrenciden olusmustur. Arastırma kapsamında ögrencilerin 30 ve 48 parçalık iki adet yapboz üzerinde çalısmaları saglanmıstır. Ögrencilerinin yapbozlarla çalısmaları sırasında problem çözmeye dönük ortaya koydukları davranıslar, olusturulan gözlem formuna ve kameraya kaydedilmistir. Degerlendirme üç asamada yapılmıstır. Gözlem sonuçlarından elde edilen verilere göre kız ve erkek ögrencilerin problem çözme asamaları incelenmistir. Buna göre kız ve erkek ögrencilerin hepsinin problem çözmeye istekli oldukları ortaya çıkmıstır. Problemi anlama becerisi, problem üzerinde çalısma ve geriye bakma (çözümün degerlendirilmesi) asmalarında sonuçlar karsılastırıldıgında birbirine yakın oranlar çıkmıstır. Ögrencilerin bilgi stratejisi ve seçiminin degerlendirilmesinde ögrencilerin yapboz yaparken dokuz strateji kullandıkları, bu stratejilerden dördünün kız ve erkek ögrenciler tarafından ortak kullanıldıgı, bes stratejinin ise yalnızca kız ya da yalnızca erkek ögrenciler tarafından kullanıldıgı ortaya çıkmıstır. . Bu arastırmada problem çözme basarısı ögrencilerin yapboz yapımında yerlestirdikleri dogru parça sayısına göre incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this survey, what is aimed is to investigate the problem solving skills of the 6-age preschool students as compiratively. The participants of the survey are 60 students (30 female and 30 male) who attend the preschools in the Gümüsova district of Duzce. The students are asked to work on two puzzles; one comparised of 30 pieces and the other 48. Students? behaviors on how to solve problems were recorded on camera and observation form during their work on puzzles. Evaluation is made in three paces. Based on the data obtained from the observation, the problem solving pace of female and male students is examined. The examination revealed that both male and female students are eager to solve problems. When compared, the results were similar on defining the problem, working on the problem and evaluation of the solution paces. On the evaluation of students? knowledge strategy and choice, it is found out that the students basically make use of 9 strategies while working on puzzles, 4 used by both female and male students and 5 used by either male or female students. In this survey the success in problem solving is studied according to the correct pieces that the students used while making the puzzles.