Rekreasyon yönetiminde rekreasyon programının yönetsel süreçlerinin değerlendirilmesi (Düzce-Akçakoca festival programı örneği)
The evaluation of recreation program management's dimensions in recreation management (the example of Düzce-Akçakoca festival program)
  1. Tez No: 214472
  2. Yazar: BARIŞ ÖMÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜBERRA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Arastırmanın amacı, rekreasyon yönetiminde, uygulama sürecinde görev alan katılımcıların (yöneticilerin, komite baskanlarının, komite üyelerinin ve arastırmacının), rekreasyon programının (Düzce-Akçakoca festival programının) yönetsel süreçlerine iliskin görüs, deneyim ve gözlemlerinin degerlendirilmesidir. Arastırmanın amacı, iki ana tema altında sorgulanmıstır. Bunlar; 1- Katılımcıların rekreasyon programı yönetimi ile ilgili görüslerinde ortaya çıkan temel unsurlar 2- Rekreasyon programında ortaya çıkan yönetsel süreçlerdir. Bu arastırmada model olarak ?nitel arastırma deseni? kullanılmıstır. Rekreasyon programında görev alan 4 yönetici, 13 komite baskanı ve 1 komite üyesi toplam 18 katılımcı bu arastırmanın örneklemini olusturmustur. Çalısmada veri toplamayla ilgili olarak, görüsme için ?yarı yapılandırılmıs görüsme? yöntemi kullanılmıstır. Gözlem için ise ?yapılandırılmamıs alan çalısması?, arastırmacının ortama katıldıgı ?katılımcı gözlem? denilen yöntemle gerçeklestirilmistir. Katılımcıların rekreasyon programı ile ilgili görüslerinde ortaya çıkan temel unsurlar: dört unsur (alt tema) seklindedir: Bunlar; ekonomi, turizm, egitim ve kültür olarak sınıflandırılmıstır. Akçakoca festival programının yönetsel süreçlerine iliskin elde edilen veriler, üç dönem altında sunulmustur. Bunlar; 1-Program öncesini kapsayan planlama süreci, 2-Program dönemin uygulama süreci, 3-Program sonrasında yapılan degerlendirme sürecidir. 1-Program öncesi; planlama süresinde, belirlenen planlama asamalarına iliskin olan veriler; ?program hedefleri, görev dagılımı, tanıtım, bütçe, katılımcı seçimi, konaklama sartları? olarak ortaya çıkarılmıstır. Planlama asamasında belirlenen sorunlara iliskin olan veriler; ?organizasyon aksaklıkları, katılımcı ilgisizligi ve konaklama zorlukları? alt temalarında ortaya çıkmıstır. 2-Program süresince; uygulama sürecinde, belirlenen uygulama asamalarına iliskin olan veriler; ?program esnekliginin uygulanması, görev ve sorumluluk, ekonomik etkenler, güvenlik, ulasım, halkın katılımı, isbirligi? baslıkları altında ortaya çıkmıstır. Uygulama asamasında belirlenen sorunlara iliskin olan veriler; ?programdaki aksaklıklar, görev dagılımı, ekonomik sorunlar, iletisim sorunu, kötü hava kosulları, tesis ve altyapı eksikligi? alt temalarında ortaya çıkmıstır. 3-Program sonrasında; degerlendirme sürecinde belirlenen degerlendirme asamalarına iliskin olan veriler; ?degerlendirme toplantısı, festivalin ilçeye kazanımları, raporlandırma? alt temalarında ortaya çıkmıstır. Rekreasyon programlarının olusturulmasında ve uygulanmasında, rekreasyon yönetiminin katılımı arttırmadaki, program verimliligindeki ve ülkemizin gelismislik düzeyini etkilemedeki önemi vurgulanmıs ve ülkemizde büyük ölçüde eksikligi duyulan rekreasyon program yönetimine dikkat çekilmistir. Festival programının gelisimine yönelik yerel yönetime ve yeni arastırmalara yönelik arastırmacılara öneriler verilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to evaluate the ideas, experiences and observations of the participants (managers?, committee heads?, committee members?, and researchers?) who take part in practice of recreation program process in recreation management. The aim of the research has been questioned with two basic themes. These are; 1- The basic elements evolving from participants? ideas about recreation program management. 2- The management dimensions evolving into recreation program. In this research ?qualitative research design? was used as a model. 4 managers, 13 committee heads and 1 committee member, totally 18 participants who take part in Recreation program form an illustration for this research. In this study ?semi-structured interview? was used for interviews about gathering data. And for observation ?non-structured area study? was used by means of ?participant observation? method, in which researchers take part. The basic elements resulting from the ideas of the participants concerning recreation program are given as 4 items (sub-themes) are given. They were classified as 1- economy 2- tourism 3- education 4- culture The management dimensions of applied festival program were presented under 3 titles 1- pre-program; planning period 2- during program; application period 3- after program; evaluation period. 1- The data related to pre-program; planning period were presented as : ?program, duty sharing, presentation, budget, the profile of participants and accommodations? The data about problems determined in planning process were presented as ?program, profile of participants and accommodation?. 2- The data related to during program; application period?s phases were presented as ?flexibility of the program, duty responsibility, economic functions, security, transportation, participant interest and communication?. 3- The data related to after program; evaluation phases were presented as evaluation, benefits of festival for the town and reporting. At the end of the study; the ideas of the participants related to recreation program (before- during- after event) and management dimensions of applied recreation program were analyzed. Besides, the importance of recreation management was emphasized owing to its creating program, applying it, increasing the participation, program?s efficiency and effects on our country?s development. Also the recreation management, which isn?t enough in our country, was paid attention and new ideas were suggested.