Fostering higher-order thinking skills of students through stimulated recall methodology in English as a foreign language writing classroom
Yabancı dil olarak İngilizce yazımında çağrışım tekniğine dayalı görüşme yoluyla üst düzey bilişsel becerileri geliştirme
  1. Tez No: 214473
  2. Yazar: KENAN BARUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİN KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalısma, kayıt tutma yazılımı olan Inputlog ile çagrısım teknigine dayalı görüsme metodunun birlesmesiyle gerçeklestirilmis Yabancı Dil olarak ngilizce Yazı alanında yenilikçi bir arastırmadır. Bu çalısma için iki tane arastırma sorusu tespit edilmistir: (1) ?Ögrenciler yazı çalısmalarındaki duraklamalarda ne düsünürler; üst seviyedeki düsünce becerilerini mi yoksa alt seviyedeki düsünce becerilerini mi kullanırlar?' ve (2) ?Kayıt tutma yazılımı ile çagrısım teknigine dayalı görüsme metodu birlestirildiginde üst düzey bilissel becerileri desteklemek mümkün müdür?' Ankara Üniversitesi Gelistirme Vakfı Okullarındaki otuz altı dokuzuncu sınıf (Lise 1) ögrencisi bu çalısmada yer almıstır. Her bir ögrenci Cambridge ESOL PET sınavının standart gereksinimleri dogrultusunda iki tane hikâye yazmıstır. Her seviyedeki (A2 ve B2) kontrol grubu ögrencileri ögretmen tarafından verilen klasik geribildirimi alırken, deney grubu ögrencileri çagrısım teknigine dayalı görüsme seanslarında daha fazla konu odaklı degisiklikler yapmaları dogrultusunda yönlendirilmislerdir. Veri toplamak için kayıt tutma cihazı olan Inputlog kullanılmıstır ve ögrencilerin bilissel islemlerini daha net hatırlayabilmeleri için bu yazılımın yeniden oynatma islevi kullanılmıstır. Bu çalısmanın sonunda, her iki gruptaki ögrencilerin de alt seviyedeki düsünme becerilerini, üst seviyedeki becerilerine göre daha fazla kullandıkları belirlenmistir. Bilissel düzeylerini kullanmaları göz önüne alındıgında cinsiyetler arasında net bir fark bulunamamıstır. Bununla beraber, dil düzeyindeki eksikligin üst düzey düsünme becerilerini engelledigi çözümlenmistir. Ögrencilerin tekrar çözümlenmelerine dayanan baska bir bulgu ise ögrencilerin yüzeysel degisiklikler yerine konu odaklı degisiklikler yapmaya yönlendirilerek çagrısım teknigine dayalı görüsme metodunun üst düzey bilissel becerileri destekledigidir. Bu sonuçlar daha önceki arastırmalardaki bulgularla esgüdümlüdür. Bu çalısmadaki bulgular, Yabancı Dil olarak ngilizce Yazma derslerindeki duraklama ve tekrar çözümlemeleri bakımından arastırmacılara, egitimcilere ve ngilizce ögretmenlerine ısık tutacak niteliktedir. Arastırmacılar ve egitimciler yazma derslerini planlarken bu arastırmanın sonuçlarından faydalanabilirler ve ögretmenler, ögrencilerin düsünme düzeylerini etkileyen etkenlerle ilgili fikir sahibi olabilirler.
Özet (Çeviri)
This study is an innovative research in the field of English as a Foreign Language (EFL) Writing done with the combination of keystroke logging software, Inputlog, and stimulated recall methodology. Two research questions were determined for this study: (1) ?What do students think during their pause behaviour doing writing tasks; do they use their higher or lower level thinking skills?? and (2) ?Is it possible to foster higher-order cognitive skills in EFL writing with the help of stimulated recall methodology combined with keystroke logging data files??. Thirty-six ninth grade students at Ankara University Development Foundation Schools participated in this study. Each student wrote two stories in view of the standard requirements of Cambridge ESOL Preliminary English Test (PET). The experimental group students of each level (A2 and B2) were guided to make more text-based revisions during stimulated recall session while the control group students were given the classic written feedback by the instructor. Inputlog, a keystroke logging tool was used to collect data and replay function of this software was used so as to make the students remember their cognitive processes clearer. At the end of this study, it was found that both levels of students use their lower level thinking skills more than higher level thinking skills. There is no exact difference between genders considering the use of cognitive skills. However, it was analysed that lack of language competence inhibits higher level thinking skills. Another finding of the study which was based on revision analysis of the students is that higher-order cognitive skills can be fostered through stimulated recall sessions by leading the students make more text-based revisions rather than surface-based ones. These results were parallel with the literature. The findings of this study give insights to researchers, educators and teachers of the English Language in terms of pause and revision analyses of students in EFL classroom. Researchers and educators might benefit from the results of this study while designing writing courses and teachers might have an idea of the factors affecting thinking skills of learners.