İlköğretim 6.sınıf türkçe dersindeki yazılı sınav sorularının soru basamaklarına göre incelenmesi ve değerlendirilmesi(Kastamonu örneği)
Investigation and evaluation of the written exam questions of 6th grade primary school, Turkish lesson according to the question levels(Kastamonu model)
- Tez No: 214471
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİDAYET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eğitim ve öğretim etkinliklerinin en önemli öğelerinden birisi de ölçme ve değerlendirmedir. Ölçme, bir niteliğin gözlenip gözlem sonucunun sayılarla veya baska sembollerle gösterilmesidir. Değerlendirme ise ölçme sonuçlarını bir ölçüte vurarak bir değer yargısına ulasma isidir. Ölçme ve değerlendirme, eğitim sistemimizin belirlenen hedeflere ulasmasında önemli bir rol oynamaktadır. Değerlendirmenin temel amacı sistemin doğru isleyip islemediğini ortaya koymak ve buna dayanarak uygulamada görülen eksikliklerin tamamlanmasını ve yanlıslıkların düzeltilmesini; kısaca sistemin doğru çalısmasını sağlamaktır. Yazılı sınavlar ölçme ve değerlendirmenin temel ayaklarından birini olusturmaktadır. Yazılı sınavlarda ölçülen kazanımların öğrencide gerekçelesme düzeyini belirleme hedef tespiti açısından son derece önemlidir. Yazılı sınavları temel ölçme kıstası olarak algılayacaksak belli standartlarımızın olması kaçınılmazdır. ?Sınavlarda sorulan sorular düzey açısından ne durumdadır?? sorusunun cevabı bu arastırmada aranmıs ve sonuçlar yorumlanmıstır. Yazılı sınav sorularının belirlenen bir amaç doğrultusunda hazırlanmasının gerekliliği vurgulanmıs, bu yönde bir arastırmaya gidilmistir. Yıllık planlar hazırlanırken temel ölçme kıstasları belirlenmelidir. Amaçlardan kasıt temel beceri 2 alanlarında yer alan amaçlardır. Arastırma sonucunda öğretmenlerin amaçlarını belirlemeden soru hazırladıkları, amaçlara göre metin değil, metne göre amaç belirledikleri görülmüstür. Bu geçerlik açısından önemli bir durumdur. Arastırma sonucunda Türkçe öğretmenlerinin bilgi düzeyindeki sorulara daha fazla ağırlık verdikleri, analiz ve sentez sorularına gereken önemi göstermedikleri, kavrama düzeyindeki sorularda ise istenilen düzeye ulasıldığı genel sonucu görülmüstür. Ayrıca, Türkçe öğretmenlerinin soru basamaklarında metinlere bağlı kalmadıkları, metin dısından sorulara fazlaca yöneldikleri, dil bilgisi sorularına ağırlık verdikleri sonucu tespit edilmistir. Yazılı anlatım sorularında ise öğretmenlerimizin metin dısından, bilgiye dayalı, tür yönünden farklılık arz eden sorulara yöneldikleri ayrıca tespit edilmistir. Arastırmada Bloom Taksonomisi kıstasları kullanılmıstır. Bu ifade yerine ?Soru Basamakları? Türkçe karsılığı tercih edilmistir. Soru basamakları ise Türkçe dersine göre düzenlenmis, bu konuda uzman ve akademik görüslerden, makale, dergi ve kitaplardan istifade edilmistir. Arastırmada, alan sınırlaması yapılarak Kastamonu merkezi ve Kastamonu'ya bağlı iki ilçe merkezinde yer alan yatılı okul, özel okul statüsünde olmayan, Türkçe derslerine idarecilerin girmediği okullarda 6. sınıfların yazılı sınav soruları tercih edilmistir. Yıllık planlar yerinde incelenmistir. Soru basamaklarında sayısal oranlar belirlenirken ölçme araçları gelistirilmistir. Sonuçlar sayısal verilerle desteklenmistir. Sonuçlar ve önerilere yer verilmis, olanlar ve olması gerekenler ortaya konulmustur. ?Öğretmenler, Türkçe öğretmenleri? ifadeleri, arastırma örneklemindeki Türkçe öğretmenlerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the important elements of educational activities is grading and evaluation.Grading is to observe a quality and to show it with numbers and symbols.Evaluation isto reach a decision of a value by evaluating the results of grading.Grading and evaluation have important roles to reach the aims of our educational system.The basic aim of evaluation is to put forward whether system is working well or not.Besides this, completing the deficiencies in the system and correcting the mistakes ,in short providing arrangements of the system are the fundamental aims. Written exams are fundamental principals of grading and evaluation.Acquisition checked in the exams are too important for the way of determinating the level of the students? requirement.If we perceive written exams as basic criterions of evaluation,it is inevitable to have periodical standarts.What are the positions of questions asked in the exams in point of students?level. At the end of the researches ,we see that teachers insist on questions requiring knowledge,and they don?t attach importance to the questions of analysis and synthesis,they reach the intended aims in the questions comprehension level.In addition,Turkish Language Teachers don?t abide by the texts in the degrees of 2 questions,and they tend to questions out of text and insist on grammer.In compositions,it is proved that teachers tend to ask questions out of text ,and requring knowledge and the questions presenting differences in point of variety. In researches,the criterions of Bloom?s Taksonomy are used insted of this explanation.Turkish meaning `Soru Dereceleri?was chosen.Degrees of questions were arranged according to Turkish Lessons,and about this subject we benefitted from specialists,academic conceptions,articles,magazines and books. In researches,by limitating the area, we preferred the exams of sixth degrees,where managers don?t enter the classes,from the secondary schools,boarding schools,not including private schools in the center of Kasatamonu and in the nearest two towns,and common exams are in this scope.Annual plans are examined in its place as they weren?t given out of the schools.By defining numerical proportions in degrees of questions,grading equipments were developed.Results and suggestions were touched on,beings and the things that must be used were emphasized.Expression in `Teachers or Turkish Language Teachers? intents the Turkish Language Teachers in searching area.