Tiyatro talebini belirleyen faktörlerin analizi
The analysis of the factors that affect the theater demand
- Tez No: 214482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SACİT HADİ AKDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalısmada tiyatroya gelen izleyicinin profili ve tiyatro talebini etkileyen faktörlerarastırılmıstır. Bu arastırma, alanında yapılan ilk çalısmalardan biridir. Arastırma kapsamında,Van Devlet Tiyatrosuna oyun izlemek için gelen izleyicilerin demografik ve sosyo-ekonomikprofilini, tiyatroya gelme sıklıklarını ve gelememe nedenlerini belirleyen faktörleri ortayaçıkarmak için bir anket formu hazırlanmıstır ve 22 sorudan olusan anketler izleyicilertarafından doldurulmustur. Seyircilerin tiyatro talebinin siddeti, sıralanmıs logit regresyonuylaanaliz edilmistir. Bunun sonucunda gelir, yas, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, evin tiyatroyaolan mesafesi, oyun çesidi, günde ne kadar televizyon izlediği, tiyatroya toplu bilet alarak mıgeldiği gibi çesitli değiskenlerin tiyatro talebini etkileyip etkilemediği arastırılmayaçalısılmıstır. Sinemanın tiyatroya katılımı olumlu yönde etkilediği, tiyatroya olan fizikseluzaklığın, toplu satıs biletlerinin katılımı olumsuz yönde etkilediği ve sanat eğitiminintiyatroya katılımı artırdığı görülmüstür. Ayrıca gelirin, sanat eğitimi alma olasılığını arttırdığısonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the factors that affect theater demand and the profile of theaudiences in Van State Theater. A survey consists of 22 questions, is conducted to understandand investigate the socio-economic, demographic structure of the audiences in Van. Theordered logistic regression was run to capture frequency of the theater demand. We found thatthe attendance to the cinema affects the attendance to the theater in the positive way. Also weobserved that the distance to the theater and the whole sale tickets affect the theater demandnegatively. Additionally, it was determined that art education increased the attendance to thetheater. The income is correlated with art education in positive way.