Tiyatro talebini belirleyen faktörlerin analizi: Ankara ili örneği
The analysis of the factors that affect the theaterdemand: Example Ankara
- Tez No: 590561
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT HADİ AKDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Finance, Performing and Visual Arts, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Ankara'da tiyatroya gelen izleyicinin profilini ve tiyatro talebini etkileyen faktörlerin araştırılması yapılmıştır. Toplumun sosyo-ekonomik durumunun sanata ve tiyatroya ne şekilde etki edeceğini tespiti amacıyla oluşturulan anket Ankara tiyatrosu izleyicileri üzerinde yapılmıştır. Araştırma kapsamında, tiyatroya oyun izlemek için gelen izleyicilerin demografik ve sosyo-ekonomik durumu, tiyatroya gelme sıklıklarını ve gelememe nedenlerini belirleyen faktörleri ortaya çıkarmak için bir anket formu hazırlanmıştır ve 23 sorudan oluşan anketler izleyiciler tarafından doldurulmuştur. Seyircilerin tiyatro talebinin şiddeti, sıralanmış logit regresyonuyla analiz edilmiştir. Bunun sonucunda gelir, yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, evin tiyatroya olan mesafesi, oyun çeşidi, günde ne kadar televizyon izlediği, tiyatroya toplu bilet alarak mı geldiği gibi çeşitli değişkenlerin tiyatro talebini etkileyip etkilemediği araştırılmaya çalışılmıştır. Sinemanın tiyatroya katılımı olumlu yönde etkilediği, tiyatroya olan fiziksel uzaklığın, toplu satış biletlerinin katılımı olumsuz yönde etkilediği ve sanat eğitiminin tiyatroya katılımı artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the characteristics of the audience and the factors affecting the demand for theater in Ankara. The questionnaire, which was formed in order to determine the socio-economic status of the society, will affect the art and the theater. Within the scope of the research, a questionnaire was prepared to reveal the factors determining the demographic and socio-economic status of the audience, the frequency of arriving to the theater and the reasons for not being able to watch the play to the theater. The severity of the theater demand of the spectators was analyzed by the sequential logit regression. As a result, it is tried to investigate whether various variables affect the demand of the theater as income, age, sex, profession, education status, distance from the theater to the theater, kind of play, how much television a day is watched, and receiving a mass ticket to the theater. It has been observed that the cinema has a positive effect on participation in the theater, the physical distance to the theater adversely affects the participation of the mass sales tickets and the art education increases the participation in the theater.