Turizmin belediye gelirleri üzerindeki etkisi: Didim Belediyesi örneği
The effects of tourism on the incomes of municipality Didim Municipality sample
- Tez No: 214488
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA ÇONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Turizm, Economics, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Turizm faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin ülke ekonomileri açsından ne kadar önemli oldugunu son çeyrek yüzyılda ortaya çıkmıstır.Turizm faaliyetlerinin, sagladıgı döviz girisi ile makro düzeyde basta ödemeler bilançosu üzerinde yarattıgı dengeye getirici etki olmak üzere, mikro düzeyde yerel ekonomilerde yarattıgı gelir etkisi, bölgede yasayan tüm ekonomik birimlerin toplam gelirlerini artırmaktadır. Didim yerelindeki tüm özel ve tüzel ekonomik birimler, turizmin büyük oranda dönemsel gelir etkisinden paylarına düseni almakta ve toplam gelirlerini artırmaktadırlar. Turizmin dönemsel gelir etkisi, bir yerel yönetim kurulusu olan Didim Belediyesi'nin önemli gelir kaynaklarındandır. Bu baglamda, çalısma turizmin belediye gelirleri üzerinde yarattıgı etkiyi Didim Belediyesi özelinde konu almıstır.Buna baglı olarak Didim Belediyesi'nin dönemsel turizm hareketlerinden, gelirleri baglamında nasıl etkilendigini ortaya koymayı amaçlamıstır. Çalısmada turizmin genel çerçevesi ve yarattıgı gelir etkisi açıklanmıs ve yerel yönetimler baglamında belediyelerin genel çerçevesi ve gelirleri tanımlanarak, Didim Belediyesinin gelir kaynaklarına turizmin etkileri gösterilmistir. Çalısmada tümdengelim yöntemi uygulanmıs ve literatür taraması yapılarak, statistiksel veriler kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
It has come out in the last quarter century how important the incomes obtained from tourism activities are from the point of view of the countries? economies. The balancing effect that tourism activities created chiefly on payment balance in the macro level and the income effect they created on the local economies in the micro level have increased the overall incomes of all the economical units living in the region. All the private and judicial economical units in Didim region mostly get their share from periodical income effect of tourism and increase their overall incomes. Periodical income effect of tourism is one of the most important sources of income for Didim Municipality, which is a local institution of administration. In this sense, Didim Municipality has taken the effect that tourism created on the incomes of the municipality into private consideration. Depending on this, it is intended to reveal how Didim Municipality is affected by periodical tourism activities in the context of incomes. In the study, the general framework of tourism and the income effect that it created are explained and the effects of tourism on the incomes of Didim Municipality are shown by defining the general frame and incomes of municipalities in the sense of local administrations. In the study, deduction method is applied, literature review is made and statistical data is used.