Karbon vergisi teorisi ve uygulaması
Carbon tax in theory and practice
  1. Tez No: 214489
  2. Yazar: HAKAN HOTUNLUOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde en büyük çevre problemlerinden biri haline gelen küresel ısınmaya baglı iklim degisikligi insan yasamını olumsuz yönde etkilemektedir. klim degisikliginin insanoglunu bu seviyede etkilemesi, insanları iklim degisikligini önleme çalısmalarına itmistir. Bu çalısmaların bir sonucu olarak son yıllarda arastırmacılar, iklim degisikligini önlemede kullanılan ve ekonomik bir araç olan karbon vergisi üzerine yogunlasmıslardır. Uluslararası literatürde bu konu üzerine yapılan çalısmalar gelisme asamasında olmasına ragmen Türkiye'de bu konuda yapılan çalısmalar eksiktir ve henüz yeterli düzeye gelmemistir. Bu çalısmanın amacı emisyon azaltımı amacıyla kullanılan mali araçlardan olan Karbon Vergisin dizaynını, uygulamasını ve etkisini analiz etmek ve Karbon Vergisinin amacını gerçeklestirip gerçeklestirmedigini 18 Avrupa ülkesinin verilerini kullanarak ekonometrik olarak test etmektir. Çalısmada yapılan tahminler sonucu, karbon vergisinin dizaynının tam olarak gerçeklestirilemedigi ve amacına uygun olarak uygulanmadıgı için karbondioksit emisyonu üzerinde etkili olmadıgı ortaya koyulmustur. Bu baglamda Karbon Vergisinin uygulamalarının emisyon azaltımında yeterince etkin olmadıgı ortaya çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
The Climate Change, depending on Global Warming which is one of the biggest environmental problems in the world, has detrimental effects on human life. Due to effects of climate change on humanity, people attempted works of climate change prevention. As a result of these works in recent years, researchers have focused on Carbon Tax which is an economic instrument and being used in prevention of climate change. The works on this subject have been developing in the international literature but in Turkey there is a lack of sufficient study carried out. The aim of this study is to analyze the effect of Carbon Tax as a means of fiscal policy to reduce the carbon emission. By employing data on 18 European countries over the period of 1995 ? 2003, it is aimed to test econometrically whether Carbon Tax has achieved its objectives, or not. Consequently, results of estimates show that carbon tax does not have any effect on carbon dioxide emission. Because design and application of carbon tax could not be achieved with its aim consistently. In this sense, it can be argued that carbon tax applications are not sufficiently effective on reducing carbon dioxide emission