KOBİlerin finansman sorunları ve çözüm önerileri: Masko uygulaması
Financing problems of SMEs and solution proposals: Masko application
- Tez No: 593111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünya ekonomilerinin en önemli bileşenlerinden biri olan KOBİ'ler, istihdam etmiş oldukları işgücünden gerçekleştirmiş oldukları yatırımlara, ödemiş oldukları vergilere ve yaratmış oldukları katma değere kadar birçok açıdan ekonomi içinde önem taşımaktadırlar. Bunun nedeni ise KOBİ'lerin bağımsız birer ekonomi olarak yalnızca hizmet ve mal üreten işletmeler olmaması, büyük ölçekli işletmelerin kullanmış oldukları yarı mamul ya da mamul girdileri de üretmesi ile büyük işletmelerin gelişim aşamaları tamamlanmaktadır. KOBİ'ler hem büyük ölçekli işletmelerle rekabet içinde olmakta hem de bu rekabet ortamında tek başlarına hizmet ya da ürün üreterek ekonomiye katkı sağlamaktadırlar. KOBİ'ler sürdürülebilir büyümelerinin gerçekleştirilebilmesi ve ülke ekonomilerinin kalkınması açısından büyük önem taşımaktadırlar. KOBİ'lerin büyüyebilmeleri, teşvik edilmeleri ve gelişmeleri, devletlerin ekonomik düzeylerine canlılık kazandırabilmek açısından önemli birer unsur olmaktadır. Bunun yanı sıra KOBİ'lerin pek çok nedenden ötürü ülkenin ekonomisine katkılarının az olması ve düzenli çalışamamaları da söz konusu olabilmektedir. Bu çerçevede KOBİ'lerin karşılaşmış oldukları en önemli sorunların başında finansal kaynakların yetersizliği gelmektedir. KOBİ'lerin yaşamış oldukları finansal problemlerin ortadan kaldırılabilmesi açısından finansman oluşturmak, KOBİ'lerin yenilik ortaya koyabilme ve büyümesiyle ilgili faaliyetlerini sürdürebilmeleri açısından önemlidir. Bu kapsamda çalışma 4 bölüm olarak tasarlanmıştır. Birinci bölümde; problemin tespiti yapılmış, araştırmanın amacı ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; KOBİ, girişim, girişimci, yönetici ve teşebbüs kavramları açıklanmıştır. Ardından KOBİ'ler sınıflandırılmış, KOBİ'lerin güçlü ve zayıf yönleri ortaya koyulma çalışılmıştır. Akabinde Türkiye'de KOBİ'lerin gelişimi incelenmiş, KOBİ'lerin rekabet gücünü arttırmada Ar-Ge faaliyetleri incelenmiş, KOBİ'lerin Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemine değinildikten sonra KOBİ'lerin Almanya, Fransa, İngiltere ekonomisindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; Türkiye'de KOBİ'lerin finansman özellikleri, KOBİ'lerin finansman kaynakları, KOBİ'lerin finansman sorunları, KOBİ'lerin finansman ihtiyaçlarına alternatif çözümler ve Türkiye'de KOBİ'leri destekleyen kuruluşlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise; araştırmanın yöntemi ele alınmış ve bu kapsamda; araştırmanın kapsamı, evreni ve örneklemi, araştırmada kullanılan ölçekler, araştırmanın modeli, araştırmanın hipotezleri, varsayımları, sınırlılıkları, çalışmanın literatüre katkısı, araştırma verilerinin toplanması, güvenilirlik analizi, demografik analizler, faktör analizi, anova analizleri, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; KOBİ'lerin finansman çözüm önerilerinin İFAKS ve İFATKT'ye göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. KOBİ'lerin finansman çözüm önerileri ile çalışmanın diğer boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde; KOBİ'lerin mevcut sorunları üzerinde finansal sorunlarına ilişkin akılcı, verimliliği arttırıcı ve uzun vadeli politikaların oluşturulması büyük önem taşımaktadır. KOBİ'lerin gelişen ve değişen bir yapıya sahip oldukları düşünüldüğünde bir an önce finansal, yapısal ve yönetimsel olarak değişim geçirmeleri zorunlu hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
As one of the most important components of the world economies, SMEs are important in many aspects from the labor force they have employed to the investments they have made, the taxes they have paid and the added value they have created. The reason for this is that the development stages of the large enterprises are completed by the fact that SMEs are not only services and goods producing enterprises as independent economies, but also large-scale enterprises produce semi-finished or finished inputs used by them. SMEs both compete with large scale enterprises and contribute to the economy by producing services or products by themselves in this competitive environment. SMEs are of great importance for achieving sustainable growth and development of national economies. The growth, encouragement and development of SMEs are important elements in terms of bringing vitality to the economic levels of the states. In addition, SMEs have little contribution to the country's economy for many reasons and cannot work regularly. In this context, the most important problem faced by SMEs is the shortage of financial resources. In order to eliminate the financial problems that SMEs have experienced, it is important to create financing in order for SMEs to carry out activities related to innovation and growth. In this context, the study was designed as 4 sections. In the first section; The aim of the research and the importance of the research were determined. In the second part; The concepts of SME, enterprise, entrepreneur, manager and enterprise are explained. Then, SMEs were classified and strengths and weaknesses of SMEs were studied. Examined the development of Aqaba in SMEs in Turkey, SMEs examined the activities of R & D to increase the competitiveness after referred to SMEs in the place and importance in Turkey's economy SMEs in Germany, France, it focuses on location in the UK economy and its importance. In the third section; Financing features of SMEs in Turkey, SMEs financing sources, financing problems of SMEs, alternative solutions to the financing needs of SMEs and institutions supporting SMEs in Turkey were examined. In the fourth section; The method of the research was discussed and in this context; The scope of the research, the universe and the sample, the scales used in the research, the research model, hypotheses, assumptions, limitations of the research, contribution of the study to the literature, collection of research data, reliability analysis, demographic analysis, factor analysis, anova analysis, correlation analysis and regression analysis were performed. As a result of the analysis; It was found that the financing solution proposals of SMEs differed significantly according to IFAC and IFATKT. When the relationship between SMEs' financing solution proposals and other dimensions of the study is examined; It is of great importance to create rational, productivity-enhancing and long-term policies on the financial problems of SMEs. Considering that SMEs have a developing and changing structure, it becomes imperative for them to undergo financial, structural and managerial changes as soon as possible.