KOBİ'lerin finansal sorunları ve çözüm önerileri: Şirvan şehrinde bir araştırma
Financial problems of SMEs and solution proposals: A research in Shirvan
- Tez No: 718222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, KOBİ'lerde karşılaşılan finansal sorunların araştırılması ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin getirilmesidir. Belirtilen amaç doğrultusunda çalışma Tarama (Survey) araştırması olarak Azerbaycan'ın Şirvan kentinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri nitel veri toplama yöntemlerinden olan anket ile toplanıp, verilerin analizinde SPSS istatistiki paket programından yararlanılmıştır. Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler (KOBİ), ülkelerin ekonomik olarak kalkınmalarında ve büyümelerindeki sürdürülebilirliğin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda KOBİ'lerde büyüme, gelişme ve teşviklerin sağlanması ülkelerin ekonomisinde canlılığın sağlanmasında önemli bir faktördür. Fakat bu noktada, günümüz koşullarında KOBİ'ler pek çok sebepten dolayı düzenli olarak çalışamamakta ve dolayısıyla ülke ekonomisine sınırlı katkıda bulunmaktadır (Hacıevliyagil, 2016: 32). KOBİ'lerin yüzleştiği sorunların başında finansal sorunlar gelmektedir. Bu sorunlar arasında, finans dünyasında yaşanan gelişmelerin yakın olarak takip edilememesi, oto finansman imkanlarındaki kısıtlamalar, kredi alışlarında yaşanan teminat problemleri, alınan kredilerin düşük geri ödemelerinin yüksek maliyet getirmesi sayılabilmektedir. Böyle sorunlar yaşanması, KOBİ'lerin finansal yapılarının güçlenmesini etkilerken rekabet düzeylerinin de azalmasına sebep olmaktadır (Kutlu ve Demirci, 2007: 187). Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, KOBİ'lere ilişkin literatür taramasına, ikinci bölümde KOBİ'lerde yaşanan finansman sorunlarına ve son bölümde ise, Azerbaycan'ın Şirvan kentinde bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the financial problems encountered in SMEs and to offer solutions to these problems. In line with the stated purpose, the study was carried out as Survey research in Shirvan, Azerbaijan. The data of the study was collected with the questionnaire, which is one of the qualitative data collection methods, and the SPSS statistical package program was used in the analysis of the data. Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) have an important place in the economic development of countries and ensuring sustainability in their growth. In this context, providing growth, development and incentives in SMEs is an important factor in ensuring vitality in the economy of the countries. However, at this point, in today's conditions, SMEs cannot work regularly due to many reasons and therefore they make a limited contribution to the national economy (Hacıevliyagil, 2016: 32). Financial problems are at the top of the problems faced by SMEs. Among these problems, the inability to follow the developments in the financial world closely, restrictions in auto financing opportunities, collateral problems in loan purchases, high costs of loan repayments. Experiencing such problems affects the strengthening of the financial structures of SMEs and causes a decrease in their level of competition (Kutlu ve Demirci, 2007: 187). The study consists of three parts. We will mention literature review on SMEs in the first part, financing problems in SMEs in the second part and an application in Shirvan, Azerbaijan in the last part of the study.