KOBİlerin finansman sorunları ve çözüm önerileri
Financial problems of SMEs and suggestions for solutions
  1. Tez No: 928435
  2. Yazar: CEM SADIK ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MÜGE ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ'ler) Türkiye'de ve dünya genelinde ekonomik kalkınmanın temel taşlarından biridir. KOBİ'ler, girişimcilik, yenilikçilik, üretim ve istihdam alanlarında önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bu nedenle, Türkiye'de KOBİ'lerin geliştirilmesi ve desteklenmesi ekonomik kalkınma ve istihdam artışı açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de KOBİ tanımı, işletmede istihdam edilen kişi sayısı ve firma cirosu kriterleri üzerinden yapılmaktadır. KOBİ tanımı, Avrupa Birliği (AB) tarafından da benimsenmiş olan kişi sayısı ve cirosu kriterlerine dayanmaktadır. Bu çalışmada KOBİ'lerin tanımı, gelişimi, avantajları, dezavantajları ve karşılaştıkları sorunlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca kriz dönemlerinde KOBİ'lerin durumunun tespiti yapılacak ve İstanbul'un Güneşli ilçesi özelinde yapılan bir alan çalışması ile KOBİ'lerin finansman sorunlarının kaynakları, kriz döneminde sorunları nasıl aştıkları, alternatif finansman araçlarını ne kadar tanıdıkları ve gelecekte kullanmayı düşündükleri konuları araştırılacaktır. Bu araştırmada yöntem olarak nitel yöntemlerden olan yüz yüze anket tekniği kullanılarak İstanbul'un ilindeki KOBİ'lerin finansman sorunları hakkında veriler toplanmıştır. Anket bulgularına göre, çoğu işletmenin aile şirketi olarak faaliyet gösterdiği ve finansman sorunları yaşadığı görülmüştür. Ayrıca, anket sonuçlarına göre, sahip ile yöneticilerin finansman sorunlarının çözümü için gerekli finansman araçları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Bu durum, KOBİ'lerin finansman sorunlarının çözümünde bilgi eksikliğinin önemli bir etken olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SMEs) are one of the cornerstones of economic development in Turkey and around the world. SMEs make significant contributions in the fields of entrepreneurship, innovation, production and employment. Therefore, the development and support of SMEs in Turkey is of great importance in terms of economic development and employment growth. The definition of SME in Turkey is made on the basis of the number of people employed in the enterprise and the firm turnover criteria. The definition of SME is based on the number of people and turnover criteria adopted by the European Union (EU). In this study, general information about the definition, development, advantages, disadvantages and problems faced by SMEs is given. In addition, the situation of SMEs during crisis periods will be determined, and with a field study conducted in the Güneşli district of Istanbul, the sources of financing problems of SMEs, how they overcome the problems during the crisis, how much they know about alternative financing tools and what they plan to use in the future will be investigated. In this research, data on the financing problems of SMEs in the Istanbul were collected by using the face-to-face survey technique, which is one of the qualitative methods. According to the survey findings, it has been seen that most businesses operate as family businesses and have financial problems. In addition, according to the results of the survey, it was revealed that the owners and managers do not have sufficient information about the necessary financial instruments for the solution of financing problems. This shows that the lack of knowledge can be an important factor in solving the financing problems of SMEs