Ticaret meslek liselerinde okutulmakta olan bilgisayar dersi eğitiminin verimliliğini etkileyen faktörler
The factors that effect the success of the computer lesson being taught at trade and occupation high scholls
  1. Tez No: 214525
  2. Yazar: ZEYNEP KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada Ticaret Meslek Liselerinde okutulmakta olan bilgisayar dersi eğitiminin verimliliğini etkileyen faktörler incelenmiştir.Araştırmanın evrenini Ankara'da bulunan Ticaret Meslek Liseleri ve Anadolu Ticaret Meslek Liselerindeki bilgisayar dersi eğitimi veren öğretmenler ve bu okullara devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem olarak Ankara ili sınırları içerisinde yer alan toplam 19 Ticaret Meslek Lisesinde görevli bilgisayar öğretmenleri ve bu okullara devam eden öğrenciler alınmıştır. Ankara ilinde 108 bilgisayar dersi eğitimi veren öğretmene ve bu okullara devam eden 320 öğrenciye anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen verilerin analizi için SPSS istatistik analiz programı kullanılmıştır.Araştırma ile Ticaret Meslek Liselerinde bilgisayar eğitimini etkileyen faktörler; okul, öğretmen, öğrenci, ders programı, yönetim, bina, araç-gereç ve çevre unsurları dikkate alınmıştır. Bahse konu faktörler anketler vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, bilgisayar öğretmeni sayılarının yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Bilgisayar dersi eğitimi için meslek dersi öğretmenlerinin kendilerini geliştirmek için hizmet içi kurslara katıldığı fakat bunun yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilere yapılan ankete göre öğrencilerin çoğunluğunun okula kendi isteklerinden çok velilerin istekleri ile kayıt yaptırdığı, bunun genel bir memnuniyetsizliğe sebep olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun bilgisayar eğitimi için hazırlıksız geldiği anlaşılmıştır. Ticaret Meslek Liselerine kayıt yaptıran öğrencilerin diploma notlarının genelde düşük olduğu görülmüştür. Bütün bunların yanında çevre faktörünün de bilgisayar eğitimin verimliliğinde olumlu-olumsuz etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The factors that effect the success of the computer lesson being tayoht at trade and accupation high scholls are examined in the reseach.The sesearch consists of the students and teachers who are at the trade and occupation high scholls and Anatolian Trade and occupation High scholls in Ankara. For instance, students and teachers at 19 trade and occupation high schools attending to the computer lesson are examinedin ths research. A questionnare is performed on 108 computer lesson teachers and 320 students who take this computer lesson in the city Ankara. The SPSS statistics analysis program is used tu analyse the results of the research. It is taken in to consideration from the rerearch that the factors effecting the success of the computer lesson at trade and occupation high schools are such as school itself, teacher, student, lesson, program, management, building, education tools and environment.The factors mentioned abowe are evaluated by the results of the wuestionstires performed. At the end of the research, it is pointed teht the number of the computer lesson teachers is not sufficient. It is sorted out that the teacher?s effort to develop their sills is not sufficient as well. It is decided that the students are under the family pressure to chpose their future schools lifes which leads to their dissatisfaction in the computer lesson. Most of the students do not seem to have enouht pre-learning about the computer lesson. It is pointed out that the diploma grades of most students are gereally low. Besides all of these, environmental factors are seen to be both positively and nefatively effective in the success of the computer lesson education.