Çalışan kadınların hazır giyim ürünlrine yönelik markalı ürün tercihleri ve bağlılıklarının belirlenmesi
Determining product brands preference and the loyalties of working women towards to ready made clothing products
  1. Tez No: 214526
  2. Yazar: NİLGÜN TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hazır giyim sektörü toplumsal ihtiyaçların temelinde yer alan giyinme ihtiyacını karşılaması nedeniyle önemli bir konumdadır. Her geçen gün gelişen ve teknolojik yenilikleri kullanan hazır giyim sektörü ürün skalasını genişleterek devamlı büyümekte, sadece örtünme ihtiyacına cevap vermek için değil günümüzde tüketici tatminine yönelik üretimde de bulunmaktadır. Sektörün bugünkü konumuna ulaşmasında şüphesiz kadınların çalışma hayatına girmeleri ile birlikte kadınlara yönelik hazır giyim ürünlerinin üretiminde ki artışın da büyük katkısı vardır. Bu bağlamda çalışan kadınların hazır giyim ürünlerine yönelik markalı ürün tercihleri ve bağlılıklarının belirlenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır.Araştırmanın evrenini Türkiye'deki çalışan kadınlar, örneklemini İstanbul, Ankara, Karabük illerinde çalışan 384 kadın oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan çalışan bayanlara anket formu uygulanmıştır. Veriler önce herhangi bir değişkene bağlı kalmaksızın analize tabi tutulmuş frekans tabloları hazırlanmıştır. İkinci aşamada belirlenen alt hipotezlere ilişkin bazı değişkenler arasında ilişki olup olmadığını ölçmek amacıyla Ki-Kare ( ? 2) ilişki analizi sonuçları yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre;--Çalışan kadınlar yeni giysi alımında ürünün markalı olmasının yanı sıra kumaş ve dikim kalitesine, vücuda uygun kullanışlı olmasına, stilini yansıtmasına ve uygun fiyatlı olmasına büyük önem vermektedirler.--Çalışan kadınlar markayı kalite ve güvenle özdeşleştirmektedir.--Çalışan kadınların sürekli kullandıkları markayı öncelikle marka kalitesinin düşmesi, ardından da ürün fiyatlarının çok fazla artması durumunda değiştirdikleri belirlenmiştir.--Büyük şehirde yaşayan kadınların marka tercihi ve bağlılığı küçük şehirde çalışanlara oranla daha fazladır.--Eğitim düzeyinin artışıyla, yüksek ücretlerle statü sahibi işlerde çalışan kadınların markalı ürün tercihleri ve marka bağlılıkları da yükselir.
Özet (Çeviri)
Ready made clothing sector is in an important position as it supplies clothing need which is on the basis of social needs. Ready-made clothing sector which makes progress day by day by using new technological innovations is getting bigger steadily by enlarging its product scale and not only supplying the clothing demand but also producing products to supply consumer satisfaction. It is no doubt that sectors actual position is thanks to women?s needs which occurs after the participation of women in working life. Thus the aim of the research is to determine product brand preference and brand loyalties of working women towards to ready-made clothing products.Research subject is women who work in Turkey, and illustration consists of 384 women who work in Istanbul, Karabük and Ankara. A questionnaire form is used for working women who take place in research. Preliminarily, data was analyzed without being related to any variable and frequency tables were prepared. Ki-kare relation analysis results were interpreted to evaluate whether there is a relationship among some variables related to sub-aims determined in the second stage or not. According to results gained from research;-- While the working women buy new clothes, they attach great importance not only to the product brand but also its fabric and sewing quality, it?s suitability to the body, its style, convenience and its price.--A great majority of working women consumers identifies the brand with quality and confidence.--It becomes definite that working women change the brand they continuously use primarily because of the fall of the quality and then due to excessive increase in the price of product.-- The brand product preference and devotion of women living in big cities is more than the ones who lives in smaller cities.-- With the rise of education level, highly paid working women who have high social status have a higher tendency to have brand loyalty and prefer trademarked products.