Ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel modelleme yapabilme becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research of developing the pre-service secondary mathematics teachers? mathematical modelling performance
  1. Tez No: 214541
  2. Yazar: ÖZGE ÖZER KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARIKAN, DOÇ. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Amaç, öğretmen adaylarının matematiksel modelleme bilgi, beceri ve görüşlerini incelemektir. Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu matematik dersi orta öğretim programında matematiksel modellemeye yer verilmektedir. Ortaöğretim matematik öğretmen adayları ve eğitimcileri için matematiksel modelleme ile ilgili yapılan bu çalışmanın önemli olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada durum analizi kullanılmıştır. Bir devlet üniversitesinin ortaöğretim matematik öğretmenliği 3. sınıf öğretmen adaylarından 21 kişi ile matematiksel modelleme üzerine, bir dönem boyunca ders yapılmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında öğretmen adaylarının matematiksel modelleme ile ilgili görüşleri ve yetenekleri hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla ön ve son matematiksel modelleme görüş anketleri uygulanmıştır. Ayrıca ön ve son matematiksel modelleme beceri testleri uygulanmıştır. Ayrıca 5 öğretmen adayı ile ön ve son görüşmeler yapılmıştır.Araştırmanın alt problemlerine cevap verebilmek için hem nicel hem de nitel veri analizleri yapılmıştır. Görüşlerinin incelenmesi sırasında fenomenografik yöntem kullanılmıştır. Analitik dereceli puanlama anahtarı ile matematiksel modelleme beceri testinden aldıkları puanlar belirtilmiştir. Son matematiksel modelleme beceri testinde genel olarak ön matematiksel modelleme beceri testinden daha başarılı oldukları söylenebilir. Uygulama sonunda öğretmen adaylarının son matematiksel modelleme görüş anketi ve görüşmelere verdikleri yanıtlara göre ilk duruma göre gelişme olduğu söylenebilir.Sonuç olarak bu çalışmanın, eğitimciler, matematikçiler ve matematik öğretmeni eğitimi için yararlı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the prospective secondary mathematics teachers? mathematical modelling knowledge, skills and opinions. In the secondary school mathematics curriculum Published by Ministry of National Education gives emphasis on Mathematical modelling. Mathematical modelling is very important issue for secondary mathematics tecaher and mathematics educators.The reserach design of the study is a ?case study?. The study was conducted with 21 third-year prospective teachers taking the elective course offered in a public university in Turkey during one semester. At the beginning of the semester and at the end of the semester the participants pre and post questionnaires were administered to learn about their experiences and opinions about mathematical modelling. Also, pre and post mathematical modelling performance tests were also given to subjects. Also, five of the participants were interviewed.Both qualitative and quantitative analysis methods were utilized to answer the research questions. The interviews were analyzed by the phenomenographical method. Analityc method was used. to identify pre-service secondary mathematics teachers? mathematical modelling performance. The results of the study revealed that the participants were more successfull in the post- mathematical modelling test than pre-test. There was a development in terms of opinions about mathematical modelling and knowledge by taking into account the questionnaires and interview results.The results of the study have considerable implications for teacher educators and mathematicians.