Ankara il merkezinde pazarlanan geleneksel keçe ve kumaş takıların dekoratif sanatlar açısından incelenmesi
The analysis of traditional felt and fabric jewellery marketed in Ankara city center in terms of decorative arts
- Tez No: 214542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOMRİS YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Geleneksel keçe ve kumas takılar Türk kültürü ile ilgili olarak birçok folkloriköğeyi tasıdığı için ele alınıp incelenmesi gereken bir konu olarak gözlemlenmistir.Bu amaçla, ?Ankara ?l Merkezinde Pazarlanan Geleneksel Keçe Ve KumasTakıların Dekoratif Sanatlar Açısından ?ncelenmesi? tez konusu seçilmistir.Yapılan ön arastırmada Ankara ?l merkezinde üretilen keçe ve kumas takılar ileilgili herhangi bir çalısma yapılmamıs olması bu arastırmanın konu baslığınıolusturmada etkili olmustur. Arastırmada, Ankara il merkezinde yapılangeleneksel keçe ve kumas takıların malzeme, teknik, renk, motif, kompozisyonözellikleri incelenmis, Ankara ?l merkezinde keçe ve kumas takı üretimi yapan ismerkezlerinde yapılan 29 soruluk görüsme formu ile bu alandaki gelismeler tespitedilmeye çalısılmıstır. Bu arastırma; Ankara il merkezinde takı üretimi yapan 6isyerinde belgelenen 11 adet örnek ve Kültür ve Turizm Bakanlığı-Dösim merkezi2006 Kültürel Hediyelik Esya Tasarımı Yarısması sergisinden elde edilen 49 adet,toplam 60 örnek takı ile sınırlıdır. Arastırmanın kavramsal çerçevesi Bölüm III.literatür taramalarından elde edilen veriler ısığında derlenmistir. Bunlar; takıhakkında genel bilgi, takının tarihi gelisimi, toplumlarda takının önemi ve yeri,Türklerde geleneksel takılar, takının materyallerine ve kullanım yerlerine göresınıflandırılması, keçe ve kumas takılar, keçe ve kumas takıların günümüzdekiyeri ve özellikleri, keçe ve kumas takı yapımında kullanılan teknikler keçe vekumas takı yapımında kullanılan ana ve yardımcı materyaller, takı yapımındakullanılan temel araçlar, Ankara il merkezinde keçe ve kumas takı üretimi yapanözel is yerleri ve resmi kurumlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Dösim hakkındagenel bilgilerdir.
Özet (Çeviri)
As the traditional felt and fabric jewellery constitute many folkloric elementsabout Turkish culture, they were considered as a subject that should be analyzed.To this end, ?The Analysis of Traditional Felt and Fabric Jewellery Marketed inAnkara City Center in Terms of Decorative Arts? was chosen as the subject ofmaster?s thesis. The fact that in pre-analysis it was found that no study was carriedout on felt and fabric jewellery produced in Ankara city center was also effectivein conduction of this study. In the study, material, technique, colour, motif,composition characteristics of the traditional felt and fabric jewellery which wereproduced in Ankara city center were analyzed and with 29-item interview formconducted in felt and fabric jewellery production facilities, the developments inthis field were tried to be followed. This study is limited with a total of 60 samplejewellery, 11 of which were documented in 6 facilities that produce jewellery inAnkara city center and 49 of which were exhibited in Ministry of Culture andTourism Dösim (Central Directorate of Circulating Capital Enterprises under theMinistry of Culture) center 2006 cultural souvenier design competition. Theconceptional framework of the study was compiled with the data obtained fromliterature reviews in Chapter III. These are general information on jewellery,historical development of jewellery, the importance and role of jewellery insocieties, traditional jewellery, classification of jewellery according to materialsand utilization, felt and fabric jewellery, the role and characteristics of felt andfabric jewellery today, the techniques used in felt and fabric jewellery production,and auxillary materials used in flet and fabric jewellery production, basic toolsused in jewellery production, private facilities and official institutions producingfelt and fabric jewellery in Ankara city center, and general information aboutDösim.