An exploratory study on the effects of femininity/masculinity, happiness, space/time perspectives of individuals on assessment of megatrends and corporate foresight project results
Bireylerin feminite/maskulinite, mutluluk endeksi ve zaman/mekan perspektifinin megatrendlerin ve şirket uzgörü proje sonuçlarının değerlendirilmesine etkisi üzerine bir keşif çalışması
- Tez No: 214562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Şirket uzgörüsü , organizasyonların yakın çevresinin ötesine bakması için bir vizyon yaratır. Şirket uzgörüsünün geliştirdiği stratejinin, yenilikçilik ve pazarlamaya ek olarak, araştırma ve gelişmede yaygın geniş kullanım alanları bulunmaktadır. Buna rağmen, uzgörünün kullanımının birkaç ortak sorunu ve uygulaması, uzgörü proje sonuçlarının gerçeğe dönüşümünde engel teşkil edebilir.Bu tez, bütünleşik uzgörü proje modelini kullanarak bireylerin feminite/maskulinite, mutluluk endeksi ve zaman/mekan perspektifinin megatrendlerin ve şirket uzgörü proje sonuçlarının değerlendirilmesine etkisi üzerine yapılan ilk çalışmadır.Bu çalışma aynı zamanda, uzgörü projelerinden elde edilen sonuçların şirketlerde asıl değişikliklerin daha iyi dönüşümünü kolaylaştırmak amacıyla, uzgörü şirket projelerinde oluşabilecek gizli tuzakları belirler ve projelerin başarı faktörleri için yeni ve bütünleşik bir çerçeve önerir. Çalışma, başarılı uzgörü projeleri için önerilen 5C'yi arttırarak içerik, beceri, değişim, devamlılık, cesaret, merak ve bütünlülük kavramlarını ekleyerek 12C'yi önerir; bu sayede olası uzgörü proje tuzaklarıyla projenin farklı evre ve bölümleriyle bunları ilişkilendirir.Bu tez, hem kullanıcılara hem de uzgörü çalışmalarının karar alma sürecindeki yöneticilere katkı sağlamak üzere, bahsedilen faktörleri ? ve etkilerini ? incelemeyi planlar. Bu da uzgörü çalışmalarının güvenilirliğini desteklemeye yardım etmekle kalmayıp aynı zamanda gelecek çalışmalarına yeni metodolojik yaklaşımları da önerir.
Özet (Çeviri)
Corporate foresight creates a vision to look beyond the close environment of organizations. There is a vast use of corporate foresight in strategy development, as well as in innovation development, marketing and in R&D. However, a number of common problems of its use and integration create problems on the conversion of foresight project results into actual change in corporations.This is the first study to explore the effects of femininity/masculinity, happiness, and space/time perspectives of individuals on assessment of mega-trends and corporate foresight project results via Integrated Corporate Foresight Model.The study also proposes a new and integrated framework for the pitfalls in and success factors of corporate foresight projects in order to facilitate better conversion of their results into actual changes in corporations. The study proposes increasing the 5 C?s of successful foresight projects into 12 C?s by incorporating content, competence, change, continuity, courage, curiosity and connectedness, and linking them with possible pitfalls likely to be fallen into in different phases and stages of corporate foresight projects.This thesis plans to look at those factors ? and their effects ? in order to provide a contribution both to the receiving end and to the decision making process of foresight studies. This can either help to support the reliability of the foresight studies as they have been implemented or may bring a new methodological challenge.