Building a city brandthrough citizen perspectives: case of İzmir province, Turkey
Kentli bakışaçısından bir kent markası yaratmak: İzmir ili örneği
  1. Tez No: 214563
  2. Yazar: NİLGÜN GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. ZEYNEP BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Küresel boyutta nitelikli işgücünün, sermayenin ve turizmin cezbedilip elde tutulabilmesi yolunda, şehir veya ülkelerin markalaşması, ulusal veya bölgesel kalkınmanın önemli araçlarından biri halinegelmiştir.Bu tez, kensel yaşamaın dinamiklerinin bir şehir markası yaratmadaki etkilerini o kentin yaşayanlarının bakış açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez yazarı bu amacı gerçekleştirmek için çok disiplinli bir yaklaşım benimsemiş ve pazarşamanın yanısıra, kentseltasarım, planlama, sosyoloji, ve örgütsel davranış alanlarında yapılan çalışmalardan yararlanılmıştır.Kalitatif yaklaşımla yürütülen çalışma kapsamında, İzmir şehri bir vaka olarak incelenmiştir. Bu çerçevede yedi odak grup toplantısı, üç ikiligörüşme ve 15 bire-bire derinlemesine görüşme yapılmıştır. Örneklem oluşturuluken şehirde yaşayan farklı kültürel çevrelerdentemsilciler yargısal bir yöntemle seçilmiştir. Bu bağlamda yerli Türk-Müslüman, Levanten, Musevi, Balkan kökenli ve Anadolu'nun diğer kentlerinden göç etmiş yurttaşlarımızla görüşülmüştür. Örneklem oluşturmada kentin geçmişi, bugünü ve geleceği gibi konularda ilgiliolabileceksivil toplum örgütleri ve meslek gruplarından kişilerlede görüşülmüştür.Bulgular, İzmir kentinin bir marka oluşturabilecek niteliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu markanın kentin öz değerleri olarak tanımlanan dişil-güç, hoşgörü verahatlığın oluştıracağı temeller üzerine kurulabileceği belirlenmiştir. Bu değerer kentin özelliklehizmet sektöründe rekabetgücünün olacağına işaret etmektedir. Kentin markalaşma sürecinin başarıya ulaşması kent yönetiminin ve diğer ilgili örgütlerin bu konuyaolan bağlılıkları ve işbirliklerine,yaklaşımda yaratıcı ve tutarlı bir konumlandırmada belirlemeleri ile eşgüdüm ve iletişim platformlarının etkin çalışmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Place branding has become a growth area for national, regional and city economic development as the global competition for retention and attraction of qualified people, businesses, investment and tourists intensifies.This dissertation aims to explore the impact of various dimensions of urban life and dynamics on creation of a city brand through the perspectives of its residents. The author adopts a multidisciplinary approach to city brand building process grounded in a combination of marketing, urban planning and design, social sciences such as sociology, social psychology history and organization behavior.A place brand strategy is the story of the mutually-agreed and planned development strategy over a period between 15 to 20 years. The process involves paving the road for visions of the city; prioritizing investment decisions in infrastructure facilities, businesses and real estate; planning for vocational education, for events, for communication platforms and networks; and determining what is to be preserved and what is to be changed in order to create value for various stakeholders. The crucial stage in formulating the place brand strategy is determining its core values, which will shape the rest of the activities such as segmentation, targeting and positioning, urban development and regeneration, event planning and communication strategies.For this study, the city of Izmir is studied as a case adopting a qualitative approach including seven focus groups, three paired and fifteen one- to- one in-depth interviews. The study was conducted with a judgment sample composed of Izmirites of various cultural backgrounds (Muslim-Turkish members from native Izmirites, Anatolian immigrants; dual-nationality/bi-cultural members from Balkan states, and other parts of Europe; representatives from Non -Muslim (Levantine and Jewish) communities; of various professional and interest groups (city managers, urban designers and architects, academicians, foundation or association members). The interviews were enriched with visits to homes, work and worship places, and observations in various neighborhoods as well as an intensive brand immersion scheme through works of art, social media platforms, and collections of audio-visual material.Findings reveal that Izmir has the essential ingredients for creating a place brand, based on its core values of femininity, tolerance and comfort suggesting a competitive advantage in services sector. City?s success in its branding endeavor requires commitment and collaboration of its various stakeholders in reaching an agreement for brand visions; cultivation an atmosphere for creativity while maintaining consistency in developing strategies and activities; and finally a sensitivity for coordination and communication of outputs throughout the process to all those involved and affected.