Meme kanseri ve akciğer kanseri tanısı almış kadın hasta gruplarında travma sonrası büyüme düzeylerinin beden algısı ve benlik saygısı ile ilişkisinin karşılaştırılması
Comparison of the relationship of posttraumatic growth levels with body perception and self-esteem in groups of female patients diagnosed with breast cancer and lung cancer
- Tez No: 861493
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL NAHİT ÖZMENLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Meme, kadınlığın ve cinselliğin bir sembolü olarak kabul edilirken, akciğerler yaşamsal öneme sahip bir organ olarak değerlendirilir. Bu açıdan ele alındığında, içerdiği sembolik anlamlar dolayısıyla kadının bedenine, benlik algısına ve kimliğine doğrudan tehdit oluşturabilen meme kanseri tanısıyla, sembolik anlam taşımaksızın daha çok hayati riske sahip olduğu düşünülen akciğer kanseri tanısı almış hastaların travma sonrası büyüme (TSB) düzeylerinin araştırılması, bu çalışmanın odak noktasıdır. Bu doğrultuda, iki farklı kanser türünün TSB'ye etkisi ile beden algısı, benlik saygısı ve sosyodemografik verilerin TSB gelişiminde rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran meme kanseri ya da akciğer kanseri tanısı almış hastalardan, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Görüşme öncesi, çalışmayla ilgili ön bilgilendirme yapıldıktan sonra katılımcıların onamları alınmıştır. Daha sonra çalışma kapsamda sosyodemografik veri formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASÖ-21), Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 81 meme kanseri, 74 akciğer kanseri hastası dahil edilmiştir. Meme kanseri hastalarının BAÖ puanları, TSB toplam puanı ve alt boyutları puanlarıyla pozitif korelasyon göstermiştir. Ek olarak RBSÖ puanları, TSB toplam puanı ve iki alt boyutu puanlarıyla pozitif korelasyon göstermiştir. Ancak akciğer kanseri hastalarında sadece“Başkalarıyla İlişkilerde Değişim”alt boyutu puanı benlik saygısı puanıyla pozitif yönlü ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The breast is considered a symbol of femininity and sexuality, while the lungs are considered a vital organ. From this point of view, the focus of this study is to investigate the posttraumatic growth (PTG) levels of patients diagnosed with breast cancer, which can pose a direct threat to a woman's body, self-perception and identity due to the symbolic meanings it contains, and patients diagnosed with lung cancer, which is considered to be more life-threatening without symbolic meaning. In this context, it was aimed to examine the effect of two different cancer types on PTG and the role of body perception, self-esteem and sociodemographic data in the development of PTG. Materials and Methods: Patients who met the inclusion and exclusion criteria among patients diagnosed with breast cancer or lung cancer who applied to Gülhane Training and Research Hospital Medical Oncology outpatient clinic were included in the study. Before the interview, the participants' consent was obtained after preliminary information about the study was given. Afterwards, sociodemographic data form, Posttraumatic Growth Inventory (PTGI), Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), Body Perception Scale (BPS) and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) were applied. The data obtained were analyzed with appropriate statistical methods. Results: The study comprised 81 breast cancer and 74 lung cancer patients. Breast cancer patients' BPS scores were positively correlated with PTG total score and its sub-dimensions. In addition, RSES scores were positively correlated with PTG total score and two sub-dimensions scores. However, only the“Change in Relationships with Others”sub-dimension score showed a positive correlation with the self-esteem score in lung cancer patients.