Enderunlu vâsıf divanında musammat ve murabbalarda ahenk unsurları incelenmesi
The studies of harmony elements on Musammats and Murabbas of Enderunlu Vâsif?s divan
  1. Tez No: 214578
  2. Yazar: DERYA GİRGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ALTINZENCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Eski Türk Edebiyatı şiirinde ahengin varlığını ses ve söz tekrarları sağlar. Mısraların ritmik olarak düzenlenmesinde ölçü, redif ve kafiyenin yanı sıra anlamsal bir ilişki içerisinde verilen söz tekrarların varlığı da inkâr edilemez. Eski Türk Edebiyatı şiirinde kullanılan ses ve ahenk unsurlarına her zaman büyük bir hayranlık duyulmuştur. Eski Türk Edebiyatı şiirinde görülen dil disiplini, dil ahengi ve zevki günümüz şairleri tarafından da kabul görmektedir. Şimdiye kadar eski Türk edebiyatının ortaya koyduğu eserler muhteva ve hayal unsurları açısından pek çok çalışmanın inceleme konusu olmuştur. Muhteva ve hayal unsurları incelenen bu eserlerin ahenk açısından da değerlendirilmesi gerekir. Ahenk açısından yapılan çalışmalar daha ziyade bir bütünlük göstermemektedir. Metinde ahengi oluşturan unsurlar parça parça incelenmektedir.Bu çalışmada, 19. yüzyılın başında yaşamış olan Enderunlu Vâsıf'ın divanındaki musammatlar ve murabbaların ahenk unsurları toplu bir şekilde tespit edilmiş ve incelenmiştir. Enderunlu Vâsıf'ın musammatlar ve murabbalarının ahenk özellikleri incelenerek, bu manzumları daha iyi anlama yolunda önemli bir gayret gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Repetition of sound and speech gets existence of harmony on Ancient Turkish Literature?s poem. On putting in order the lines of poetry, besides meter, redif, and rhyme, the existence of speech repetition that is given in a meaningful connection can?t be denied. The elements of the speech and harmony that were used on Ancient Turkish Literature?s poem were admired too much everytime. Discipline, harmony and pleasure of language that are seen on Ancient Turkish Literature?s poem are accepted by our today?s poets. Their Works of art that is brought up by Classical Turkish Literature were the study?s subject of most Works from the angle of contents and imagination?s element sup to now. It is necessary to be evaluated from the angle of harmony as well as these Works of arts that are studied of their contents and elements of imagination. The studies that are made from the angle of harmony don?t show a totalitarion mostly. The elements that formates the harmony on the text are studied in places.On this study, musammats and murabbas elements of harmony on Enderunlu Vâsıf?s divan who was lived at the beginning of the 19 th century were established and studied totaly. An important effort was shown on the way of understanding these verses much more by studying the harmony?s peculiarities of Enderunlu Vâsıf?s musammats and murabbas.