Hadis rivayetinde tedlis uygulaması ve İbn Hacer'in Tabakatü'l-Müdellisin adlı eseri
The application of tadlis in the narration of hadith and the work the application of tadlis in the narration of hadith and the work the application of tadlis in the narration of hadith and the work of Ibn hajar colled by 'At-Tabakat Al-Mudallisin'
  1. Tez No: 214577
  2. Yazar: ÖMER MEHMET ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR EVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hadis rivayetinde sıkça başvurulan ve hadisin bir anlamda rivayet zincirine müdahale olan tedlis uygulaması, pek çok muhaddisin hoş karşılamamasına rağmen varlığını sürdürmüştür. Bu yola başvurulma nedenleri içerisinde birtakım art niyetlerin olduğu gibi, tarihi, mezhebi faktörler de etkili olmuştur.Hadis usulü eserlerinde bu konudaki bilgiler dağınık bir şekilde yer almaktadır. Bu şekilde rivayet edilen hadisler sıhhatlilik durumu açısından da zayıf hadisler içerisinde yer almaktadır. Hadis rivayetinde bu yöntemi kullananlara müdellis, bu uygulamaya maruz kalan hadislere müdelles ve bu yönteme de tedlis denilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although most of the hadithors had not approved the application of Tadlis that is utilized in the narration of Hadith and is also a kind of interference in the chain of narration, this Tadlis application survived for a long time.Besides having some bad intentions while benefiting from this method, historical and sectarian factors were also effective.The information regarding this topic can be found sparsely in the Works of Hadith Methodology.The hadiths narrated in this way are classified in the ?Weak Hadiths? in terms of reliability.In the narration of Hadiths, the persons using this method are called ?Müdellis?; the hadiths exposed to this method are called ?Müdelles? and this method is called ?tadlis?.