Ebû Mansûr Muhammed Mâturîdî ve Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin Allah görüşlerinin karşılaştırılması
Comparision of god thought of Abu Mansur Muhammad Al-Maturidi and of Mavlana Jalal Ad-din Rumi
- Tez No: 214579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT SİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bütün dinlerde var olan ve her dinde insanların anlayışlarına göre çeşitli niteliklerle vasıflandırılan Allah, insanların yaşantıları üzerinde belirleyici ve yönlendirici bir unsur olmuştur.Biz bu çalışmamızda İslâm düşüncesinde önemli yeri olan ve Türklerin düşünce dünyasının şekillenmesinde de etkili olmuş Ebû Mansûr Muhammed Mâturîdî ve Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin Allah görüşlerinin karşılaştırmasını yapmaya ve iki düşünürün de, bu konudaki anlayışlarının benzer ve farklı yönlerini kendi üslupları içinde vermeye çalıştık.Allah anlayışlarının ortaya konulmasında Ebû Mansûr Muhammed Mâturîdî'nin aklı ve nassı esas alan metodu yanında, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin akıldan önce daha çok keşf ve ilhamı öne alan bir anlayışa sahip olduğu görülmüştür.Ebû Mansûr Muhammed Mâturîdî'den sonraki dönemde yaşamış olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin, Allah anlayışında, Mâturîdî'nin düşüncesinin izleri bulunmaktadır. Ancak Mevlânâ, tasavvufî yanı ağır basan özgün bir düşünür olarak, konulara farklı yaklaşımı ve bazı görüşleriyle Mâturîdî'den ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
God who is existing in all religion and which described with various qualifies according to people?s understanding, is acting as a decisive and directive element in people?s lives.We compared in this study God opinion of Abu Mansur Muhammad al-Maturidi and Mavlana Jalal ad-Din who an important role in Islam thinking and also has an effect on shaping the thinking world of Turks and tried to give the similar and different aspects of their understandings in their own styles.In displaying their understandings of God, it is seen that; while Abu Mansur Muhammad al-Mâturîdî adopts the methods of mind and revelation, Mavlana Jalal ad-Din Rumi accepts estimation and inspiration before ?mind? and ?revelation?.The God perception of Mavlana Jalal ad-Din Rumi, who lived after the period of Abu Mansur Muhammad al-Maturidi has traces of Maturidi?s thought. But, as an unique thinker in which the mystical aspect is dominant, Mavlana differs from Mâturîdî in terms of approachs the subjects and with different views.