Lojsitik faaliyetlerden depolama alanında dış kaynaklardan yararlanma
Outsourcing one of the logistics? functions warehousing
  1. Tez No: 214584
  2. Yazar: KIVANÇ ATSÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
lk olarak isletmeler için önemi anlasıldıgı dönemlerde lojistik; üretim, pazarlama,satıs gibi ana faaliyetlerin destekleyicisi bir faaliyet olarak görülmekteydi. Ancakgloballesmenin etkisi ile zaman için lojistik, isletmeler için sürdürülebilir rekabetüstünlügü elde etmek için en önemli fonksiyonlardan biri haline geldi. Rekabetingiderek yogunlasması firmaları bir takım süreçlerinde yenilik yapmaya itti. Budegisimlerin en çok tercih edilenlerinden biri dıs kaynaklardan yararlanmauygulamalarıdır. Günümüzde dıs kaynaklardan yararlanma faaliyetinin en çokkullanıldıgı alanlardan birisi de lojistiktir. Lojistik faaliyetler içerisinden isedepolama en çok dıs kaynak kullanımının tercih edildigi faaliyettir. sletmelerdepolama faaliyetlerini dıs kaynaklardan yararlanarak gerçeklestirerek maliyetavantajı elde ederler, depolamada uzman bir isletmenin bilgi ve tecrübesindenyararlanırlar ve kendi ana faaliyetlerine odaklanabilirler.
Özet (Çeviri)
When first the importance of logistics was understood, logistics was seen as asupporting operation for main operations such as manufacturing, marketing and sale.However by the effect of globalization, logistics became one of the most importantoperations for continuous competition advantage. As a result of a the growingcompetition, companies decide to make differences in some of the processes. One ofthe most preferred newness in processes is outsourcing. Nowadays one of the mostwidely used area of outsourcing is logistics and warehousing is the most widelyuseds area outsourcing in logistics. By outsourcing warehousing operationscompanies can get cost advantage, can use the specialization, knowledge andexperiences of the service provider and can focus on their core competence.