Stratejik ittifaklar ile büyüme stratejisi ve kaynaklar arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination on the relation among strategic alliances firm growth strategies and resources
- Tez No: 214605
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Stratejik ittifak anlaşmaları; işletmeler arasında bağımsız olarak hayatageçirilen; sahip oldukları kaynakları paylaşarak, rekabet güçlerini veperformanslarını artırmak için birbirleriyle gönüllü olarak yaptıkları değişim,paylaşım ve ortak geliştirmeyi içeren her türlü anlaşmalardır. Bu çalışmada özelliklekaynak temelli yaklaşım çerçevesinde işletme kaynaklarının, stratejik ittifakanlaşması yapma nedenlerinin ortaya koyulmasında ve ittifak anlaşmasının türününbelirlenmesinde etkili olan en önemli faktör olarak ele alınmıştır. Bu doğrultudaişletmelerin büyüme stratejileri ile stratejik ittifak anlaşmaları arasındaki ilişki ortayakoyulmak istenmiştir. Stratejik ittifak anlaşmalarını bir süreç bakış açısıylagörebilmek için bir model geliştirilmiş ve bu model çerçevesinde hazırlanan anket ileTürkiye'nin en büyük 500 sanayi işletmesi içinden İstanbul Sanayi Odasına kayıtlıolan işletmelerin yapmış oldukları stratejik ittifak anlaşmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic alliance is the independent relationship between businesses forsharing their resources, competitive advantages and increasing their performancesthat includes volantary exchange, share and impovement of their businesses. In thisstudy, resource based approach taken as the most important factor in determining thetype of strategic alliance. This study aims to find out the relationship between thetypes of strategic alliances and growth strategies. A model is developed to see thatthe strategic alliance agreements exists in a process. The survey instument hasdeveloped based on this model applied to the Turkey?s Top 500 Private ISO membercompanies. Strategic alliances that those companies have made are researched withthe survey instrument.