Hemşinlilerde sosyal yapı ve kültürel kimlik
Social Structure and cultural identity of Hemşin
- Tez No: 214617
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde klâsik ideolojik çatışmaların yerini etnik çatışmaların aldığıgörülmektedir. Türkiye'nin çok etnikli bir yapıda olduğu ve bu etnik gruplardanbirisinin de Hemşinliler olduğu iddia edilmektedir. Geçmişteki bir dönemde DoğuKaradeniz Bölümü'nde Ermenilerle aynı coğrafyada yaşayan ve bu süre içerisinde deErmenilerle aynı mezhebe bağlı kalan Hemşinliler, bugün Ermeni kimliğiyleilişkilendirilmektedirler. Oysa, Hemşinliler Hıristiyan Türk devleti olan Partlarınsoyundan gelmektedirler. MS 600'lü yıllarda Horasan'dan gelerek Doğu Karadeniz'eyerleşmişler ve Osmanlı hâkimiyetine kadar bu yörede kapalı bir hayat yaşamışlardır.Ermeniler ise; bir kısmı Osmanlı yönetiminden önce, bir kısmı da Osmanlıyönetiminden sonra o yöreden göç etmişlerdir. Bu çalışmada Hemşinlilerin sosyalyapılarının ve kültürel kimliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmadabelgesel analiz ve mülakat yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçta, herhangi bir etniklikunsuruna rastlanmamış, Hemşinliler kendilerini Türk olarak tanımlamışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAt present, it?s seen that ethnic conflicts are took up instead of classicideological conflicts. It?s claimed Turkey has much ethnic groups and one of thesegroups is also Hemşin people. Hemşin people who lived with Armenians in EastBlack Sea region in the past and connected to the same creed with Armenians at thattime, are related with Armenian identity today. Yet Hemşin people are from Partswhich was a Christian Turkish state. They settled down at Black Sea coming fromHorasan in AD 600?s and lived a covered life until Ottoman sovereignity. As forArmenians, some of them immigrated before Ottoman administration and some ofthem after Ottoman administration from that region. This study aims to examinesocial lives and culturel identities of Hemşin people. The research methods utilised inthis study are documentary analysis and interview. In conclusion, there hasn?t beenfound ethnic elements and Hemşin people have described themselves as Turkish.