Risk yönetiminin kurumsal yönetimdeki rolü ve bankacılık sektöründe bir araştırma
The role of risk management in corporate governance and a research in banking sector
  1. Tez No: 214618
  2. Yazar: ZİYA ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kurumsal yönetim, son yıllarda üzerinde oldukça durulan ve yönetim alanında ençok ilgi gören konuların basında gelmektedir. Dünyada yasanan hızlı gelismeler veartan rekabet kosulları isletmeleri ister istemez riski ön plana çıkaran yönetimstratejileri gelistirmek zorunda bırakmıstır. Sürdürülebilir rekabet avantajı saglamakve bunu koruyabilmek için isletmelerin daha iyi yönetilmeleri gerekmektedir. Bunugerçeklestirebilmek için de kurumsal yönetim giderek önem kazanmıstır. Bunoktada kurumsal yönetim kavramı içerisinde risk yönetimi de son derece önemlibir noktaya gelmistir.Tezde kurumsal yönetimde risk yönetiminin etkili bir araç olabilecegi varsayılarakher iki yönetim anlayısı da kısaca ele alınacaktır. Son olarak konu ile ilgili durumtespitine yönelik tanımlayıcı nitelikte bir arastırmaya yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn recent years, corporate governance has become a pretty dwelled upon subject andone of the most popular methods in the management area. Quick developments inthe world and increasing competitive situations have made firms inevitably developstrategies that pay attention to the risk. And firms have been in a situation that theyhave to be managed good to ensure a competitive continues advantage. In this casecorporate governance has become very important. At this point risk management inthe corporate governance has become in a very important point, too.In this thesis, assuming that risk management can be an effective tool in corporategovernance, both of the two management methods will be explained briefly. At theend of the thesis, there will be discussed a descriptive study about the relevantsubject.